Třebaže se Opavsko s nějakými velkými nájezdy zlodějů letos vypořádávat nemuselo, sem tam se našli lidé, kteří do lesů nevyrazili pouze na procházku.

„Samozřejmě, je to problém. Nemám k dispozici přesné statistiky o tom, kolik případů jsme v tomto roce zaznamenali, ale někdy opravdu narazíme na lidi, kteří přišli krást stromky," uvedl pracovník Lesní správy Opava, jenž si nepřál zveřejnit své jméno.

Nejlepší obrana proti zlodějům je patrně znehodnocení vzhledu stromů: „Je to tak. Stačí odstřihnout pár větví a pro zloděje přestává být daný strom atraktivní. Navíc stromům to vůbec neublíží."

Tato slova potvrzuje také ředitel Městských lesů Opava René Binar, který přispěl svou trochou do mlýna ještě jedním postřehem. „Hlídáme si zejména jedlové porosty a kusy, které mají parametry vánočních stromů. Zastřiháváme a účinné jsou také nátěry," popisoval.

Například takový nátěr proti okusu lesní zvěře umí být pěkný prevít. Má své specifické aroma, které se v pokojových teplotách mění v nepříjemný zápach. Přestože prevence je na velmi dobré úrovni, v revírech Městských lesů Opava letos zloději neřádili.

„Určitě jsme zaznamenali, že na některých místech nějaké stromy chybí, ale nic masivního to rozhodně nebylo," vysvětloval René Binar a vzápětí ještě poznamenal: „Byly to opravdu ojedinělé případy. Pokud navíc člověka nechytnete přímo při činu, máte velmi nízkou šanci mu něco dokázat.

Lidé v současnosti však často dávají přednost kvalitě, kupují dražší kavkazské jedle a podobně, takže patrně i z těchto důvodů krádeží v lesích ubylo."