Byl bílý den. Neznámý člověk či lidé procházeli Jakartovicemi a nejspíš nikoho ani nenapadlo, že by mohlo jít o zločince. Zůstává otázka, zda si onen rodinný dům v minulých dnech vytipoval pachatel předem, či to byl náhlý impulz po spatření pootevřeného okna na ventilaci. Právě ono mu totiž posloužilo jako improvizovaný vstupní vchod. Dostat se dovnitř ho tedy nestálo ani příliš mnoho úsilí.

S ohledem na skutečnost, že k činu došlo v přesně neurčeném čase od 8 do 18.30 hodin, je zřejmé, že zloděj měl na prohledání celé nemovitosti víc než dost času.

Zaměřil se na šperky a hledání se mu vyplatilo. Našel například nefunkční hrací skříňku sloužící majitelům domu jako šperkovnice. Ta obsahovala různé klenoty ve stříbře a zlatě. Čtyřiašedesátiletá žena zde měla uloženy náramkové pánské i dámské hodinky, snubní prsten, prsten s rubínem, dámský prsten do špičky, šestero náušnic, čtvero řetízků, tři přívěsky a náramek. Během jediné chvíle tak přišla o věci za tři desítky tisíc korun.

Popsaný zločin je však jen kapka v moři dalších podobných případů na Opavsku. Pachatelé se přitom ne vždy nutně zaměřují jen na rodinné domy, kde se dá očekávat větší lup, ale sem tam se zaměří i na jiné, méně vyzývavé objekty.

Někdy v průběhu minulého týdne se kupříkladu jeden takový zloděj v Třebomi vloupal do rekreační chalupy pětašedesátileté Ostravanky. K tomu, aby se dostal do interiéru, mu postačilo rozbít okno. Na rozdíl od předešlého případu se zde podezřelý nezaměřil na klenoty, ale hlavně na elektroniku. Přivlastnil si tu DVD přehrávač a satelitní přijímač. Jako bonus poté vzal ještě nějaký alkohol.

Nic netušící žena po návratu na chalupu zjistila, že i se škodami na majetku je tak najednou chudší o zhruba devět tisíc korun.

V podobném výčtu bychom mohli pokračovat ještě dlouho, neboť vloupání se už stala v našem okolí nepříjemnou, ale takřka nedílnou součástí každodenního života. Někdy se však alespoň zlodějům nezadaří. Přímo v Opavě se kupříkladu někdo nedávno pokusil neúspěšně vniknout do prostor tří bytových domů v ulici Boženy Němcové. Nakonec odešel s nepořízenou a zůstaly po něm pouze poškozené dveře domů, vše tedy dopadlo relativně dobře. Většinou ale bohužel zloději na Opavsku tak nešikovní nejsou a je nutné mít se na pozoru a své domovy nenechávat bez zajištění.

Podle policejního mluvčího Reného Černohorského v současnosti přibylo množství vloupání i do sklepů a koláren. Bránit se podobným zlodějinám je však složité. „Je důležité, aby lidé například dobře uzamykali hlavní vchody do domů. U všech typů vloupání je ale nejdůležitější hlavně všímavost lidí. Kdokoli spatří někoho nebo něco podezřelého ve svém okolí, měl by okamžitě volat linku 158," radí veřejnosti René Černohorský.

Dobrou a osvědčenou zbraní proti zlodějům jsou a zůstávají i nadále i hlídací psi. Do jimi hlídaných objektů si málokterý zloděj troufne vniknout. Opatrnosti v této době na Opavsku není nazbyt.