„Pokles byl v podstatě ve všech oblastech. Ať se jednalo o kriminalitu majetkovou, násilnou i další,“ informovala v pátek Soňa Štětínská z moravskoslezské policie. Týkalo se to zejména kapesních krádeží, kterých ochránci zákona evidovali 471, což je v porovnání s rokem 2019 o 436 méně. Stejně jako u dalších druhů kriminality se zřejmě projevila protikoronavirová opatření v podobě uzavřených obchodů a omezení pohybu.

„Nedisponujeme jednoznačnou odpovědí, do jaké míry měla nebo mohla mít epidemiologická situace vliv na celkový pokles kriminality. Lze však usuzovat, že covid-19 byl jedním z faktorů,“ konstatovala Štětínská.

Zájem o bicykly

K nárůstu kriminality došlo naopak u padělání a pozměnění peněz (o 49), u krádeží součástek motorových vozidel (o 63) a krádeží jízdních kol (o 77). U poslední kategorie je zřejmý vliv epidemiologické situace.

Ve chvíli, kdy nefungovaly restaurace, kina, divadla, sauny a podobně, lidé ve velkém vyrazili na kola. Bicyklové projížďky se staly populární i po částečném rozvolnění opatření. Poptávka po kolech raketově vzrostla. A zloději toho využili. Jeden z nich ukradl v Ostravě více než padesát kol.

Způsobil škodu přesahující půl milionu korun. Většinou se zaměřoval na kolárny, kočárkárny a sklepy panelových domů, objevil se však také u prodejen a obchodních domů. Majitele nezachránily ani zámky.


Vraždy

Vloni policisté vyšetřovali třináct vražd, všechny objasnili. Ve dvanácti případech se oběť a pachatel znali. Násilníci většinou používali nože.

Nejzávažnější loňský čin se odehrál 8. srpna v Bohumíně. V jednom z bytů v 11. patře věžového domu, kde probíhalo oslava, založil čtyřiapadesátiletý muž požár. Na vstupní dveře a dovnitř nalil hořlavou látku, jež zapálil. O život přišlo jedenáct lidí, někteří zemřeli po skoku z okna.