Moravskoslezské krajské policejní ředitelství svolalo k případům v sobotu v Ostravě mimořádný brífink, na kterém sdělil podrobnosti kriminalista Martin Válek.

„Poprvé se pachatel s nožem dožaduje hotovosti na poště v obci Skřipov v devět hodin ráno. Pracovnice však nic nevydává, křičí o pomoc a mačká nouzové tlačítko,“ uvedl s tím, že do deseti minut měli policisté na místě „veškeré dostupné síly i prostředky“. A také docela dobrý popis lupiče, jakožto poznatek, že se pohybuje mezi Skřipovem, Hlubočcem a Jakubčovicemi.

Od psovodů přišla v 9.44 zpráva, že zachytili stopu v kukuřičném poli mezi těmito obcemi. „Přilétává vrtulník, ale pátrání mezi poli a lesy má negativní výsledek,“ řekl Válek.

Ještě během vyšetřování pak vyhlásil operační důstojník ve 13.17 další „mimořádnou relaci“ po přepadení prodejny potravin v Hradci nad Moravicí. „Tady už je pachatel s nožem úspěšný. Zmocňuje se celého šuplíku z poklady s hotovostí přesahující osm tisíc korun,“ pokračoval kriminalista. Část sil se tedy přesunula na další místo činu. A získala obdobný popis lupiče.

Pachatel se podle poznatků z operačního střediska vydal z Hradce pěšky ve směru na Opavu. „Jedna hlídka si na nábřeží Moravice v Brance všímá muže s poraněnýma rukama. Při kontrole jí tvrdí, že se poškrábal při sexu. Věrohodné se jim nejeví ani jeho alibi, že v době přepadení seděl v jisté kavárně – byla totiž zavřená,“ popsal Válek průběh zadržení podezřelého.

Z toho se záhy stal i usvědčený pachatel, jelikož měl u sebe sumu odpovídající uloupené tržbě z prodejny, nedaleko se našel ve vodě nůž, oblečení použité při loupeži i šuplík z kasy se zbytkem mincí. „Muž se k trestné činnosti posléze přiznává. Chtěl takto řešit svou sociální situaci. Stíháme ho pro loupež a podáváme návrh na vzetí do vazby,“ dodal Válek s tím, že trestní sazba je dva až deset roků vězení.

U soudu každopádně lupiči přitíží porušení podmínky. Mohou na něj pohlížet i jako na zvlášť nebezpečného recidivistu, protože už byl za násilný delikt zavřený.