Zločinem, který se odehrál 17. června letošního roku v Opavě, se včera začal zabývat Krajský soud v Ostravě. „Čin spáchal jako zvlášť nebezpečný recidivista,“ prohlásila na adresu obžalovaného státní zástupkyně s tím, že Minks necelého půl roku před opavským útokem opustil brány žaláře, kde si odpykával třináctiletý trest za brutální vraždu.

Jeho novou obětí se málem stal zaměstnanec Charity, který se mu snažil pomoci k návratu do běžného života. Společně s dalšími věřícími lidmi z Charity a křesťanského sboru v Opavě mu zajistil bydlení a práci. Vzhledem k jeho vážným problémům s pitím se jej snažil také přimět k pobytu v protialkoholní a posléze i psychiatrické léčebně. Do ní měl nastoupit 19. června.

Musím tě zabít!

Osudného 17. června strávil Minks většinu dne s Knyblem. Ten pro něj zajel do azylového střediska, odkud si jej odvezl k sobě domů. Jako mnohokrát předtím hovořili o smyslu života a cestě k nápravě. Ve večerních hodinách mu Knybel řekl, že je čas vrátit se do noclehárny v azylovém středisku.

Návštěvník jej požádal, zda by se ještě mohl podívat na sportovní zpravodajství Branky, body, vteřiny. Knybel souhlasil a poodešel k oknu. V té chvíli ho Minks nečekaně napadl. Se slovy „Vláďo, musím tě zabít,“ jej zákeřně chytil za krk. Nejprve se jej pokusil zardousit. „Snažil se mi prolomit ohryzek,“ vzpomínal Knybel.

Vzápětí jej násilník povalil na zem, skočil mu na hřbet a prudkým škubnutím hlavy mu chtěl zlomit vaz. Ani to se mu ale nepodařilo. Následoval další bestiální útok, při kterém jej devětkrát bodl do zad. Čepel nože pronikla až do dutiny hrudní a způsobila pneumotorax. Ani to však agresorovi nestačilo. Dílo zkázy se pokusil dokončit svázáním do takzvaného kozelce, kdy se oběť nakonec sama udusí. Ještě předtím dal Knybelovi na hlavu igelitovou tašku.

„Vzadu mu svázal ruce i nohy a motouz vedoucí od noh mu omotal i kolem krku, v důsledku čehož při ochabovaní svalstva napnutých noh se poškozený začal postupně pomalu dusit,“ popsala tento způsob používaný při mafiánských popravách státní žalobkyně. Minks nakonec z bytu utekl.

Ještě předtím ale svému ochránci zašeptal: „Odpusťte!“

Později ho zcela opilého zadržela policie.

Knybela zachránila skutečnost, že si dokázal částečně zpevnit ochabující končetiny. Při snaze o otočení se také zbavil tašky na hlavě. Pak začal volat o pomoc. Naštěstí jej zaslechli sousedé, kteří přivolali městské strážníky. Ti do bytu vnikli přes balkon a pracovníka Charity vysvobodili.

Muž jako zázrakem vyvázl jen se zraněními, která si vyžádala pouze měsíční léčbu. Slabozraký muž používající při chůzi slepeckou hůl na hrůzný zážitek vzpomínal v pondělí u soudu, ke kterému byl předvolán jako oběť a svědek v jedné osobě.

Tomu, kdo jej málem připravil o život, již odpustil. „Mám ho rád,“ řekl krátce po opuštění soudní síně. Samotný Minks o svém činu odmítl vypovídat. Pouze po výpovědi zaměstnance Charity prohlásil: „Nechtěl jsem ublížit, nechtěl jsem, aby to tak dopadlo,“ uvedl Minks. Hlavní líčení je plánováno do pátku, kdy by mohl padnout rozsudek.

„Necítím k němu nenávist. Mám ho rád,“ prohlásil na adresu útočníka muž pomáhající lidem

Celý život se snaží pomáhat lidem, kteří se mnohdy vlastní vinou dostali do svízelných situací. Jeden z nich jej málem připravil o život - nejprve se ho snažil zardousit, pak mu chtěl zlomit vaz, vzápětí mu zasadil devět ran nožem do zad a nakonec jej spoutal do kozelce. Oběť jakoby zázrakem celé běsnění přežila.

Takový osud potkal jedenapadesátiletého Vladimíra Knybela - slabozrakého invalidního důchodce, který řadu let pracuje v opavské pobočce Charity. Včera se v budově Krajského soudu v Ostravě setkal s útočníkem – dvaapadesátiletým Alexandrem Minksem, který se jej v červnu letošního roku pokusil zavraždit.

Minks je jako zvlášť nebezpečný recidivista souzen za pokus o brutální vraždu. Hrozí mu až doživotí.

ZÁZRAK. To že přežil, považuje Vladimír Knybel za zázrak a Boží vůli. Tomu, kdo jej napadl, již odpustil. Dokonce prohlásil, že ho má rád.

„Necítím k němu nenávist, mám ho rád,“ řekl Deníku Knybel. Minksovi se snažil ulehčit návrat do života. Věděl, že jde o člověka, který koncem loňského roku vyšel z vězení, kde si odpykával třináctiletý trest za vraždu. To, že přežil, považuje silně věřící Knybel za zázrak a Boží vůli. „Když mě napadl, škrtil a bodal, jen jsem si pomyslel, odpusť mu, Bože, neboť neví, co činí. Zároveň jsem si říkal: Pane, jestli chceš, tak mě zachovej,“ vzpomínal Knybel na otřesnou událost.

Červnový útok podle něj také ukázal, že si lidé i v dnešní době dokáží pomoci. „Sousedé nebyli lhostejní a přivolali pomoc. Pak přišli strážníci. Pro mě to jsou samaritáni. Nejprve pomohli mně, pak se teprve začali zajímat o stopy. Díky nim a lékařům se mi to všechno podařilo zvládnout,“ řekl Knybel.

„Je na něm, aby se obrátil k Bohu a začal nový život,“ prohlásil na adresu útočníka Knybel, který, jak sám zdůraznil, k Minksovi necítí žádnou nenávist.