Na mobil vám několikrát denně ťukají SMS zprávy, co na tom, že je například hodina po půlnoci. Kdo takové pronásledování zažil na vlastní kůži, ten ví, jak je nepříjemné, a když nebere konce, dostane strach.

Podobné pocity měla v minulých měsících také osmadvacetiletá žena z Opavy–Kateřinek, které se na paty lepil o dva roky mladší muž. Nešlo přitom o krátkodobou záležitost, ale o dobu šesti měsíců, konkrétně období od letošního 1. března do 23. srpna.

„Tento muž opakovaně a dlouhodobě pronásledoval poškozenou ženu, a to tak, že vyhledával její osobní blízkost, sledoval ji při cestách ze zaměstnání a v bydlišti, přičemž ji dále vytrvale kontaktoval prostřednictvím e-mailů a SMS zpráv,“ uvedl opavský policejní mluvčí René Černohorský s tím, že šestadvacetiletý muž svým protiprávním jednáním poškozenou ženu omezoval v jejím obvyklém způsobu života.

A tak se do věci vložili opavští kriminalisté a slídil má nyní potíže. „Uplynulý pátek vůči němu zahájila policejní komisařka služby kriminální policie a vyšetřování Územního odboru Policie České republiky v Opavě úkony trestního řízení ve věci přečinu nebezpečného pronásledování,“ konstatoval policejní mluvčí a doplnil, že věc je nadále v šetření opavských kriminalistů.

Podle jeho slov nejde přitom o ojedinělý případ. „Stává se to. Může to být banalita, ale i psychický teror, který končí tragédií. Příkladem je letošní případ muže z Vítkova, který pronásledoval a nakonec zastřelil bývalou přítelkyni.

Další případ nebezpečného pronásledování a různých naschválů se odehrával v Kylešovicích, kde soused takto tyranizoval sousedku,“ uvádí policejní mluvčí případy z poslední doby.

Nicméně policisté už dnes mohou podle jeho slov s případy nebezpečného pronásledování, takzvaným stalkingem, něco dělat. Proto by se jeho oběti neměly bát policii kontaktovat.