Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Muž za vraždu v psychiatrické léčebně nepůjde za mříže

Opava, Ostrava – Má na svědomí promyšlenou vraždu, do klasického vězení ale nepůjde. Místo toho stráví dlouhé roky – možná i zbytek svého života – ve specializovaném zdravotnickém zařízení, které spravuje vězeňská služba.

20.2.2013 1
SDÍLEJ:

Psychiatrická léčebna v Opavě. Ilustrační foto.Foto: DENÍK / Petr Dušek

Takový rozsudek vynesl ve středu Krajský soud v Ostravě v případu devětadvacetiletého pacienta, jenž na uzavřeném oddělení opavské psychiatrické léčebny uškrtil jiného pacienta. K činu došlo v noci na 25. května loňského roku. Soud pachatele uznal vinným z promyšlené vraždy, současně však upustil od potrestání. Muži místo toho uložil zabezpečovací detenci ve specializovaném zařízení.

Podle znalců obžalovaný, kterému již byla v minulosti ustanovena ochranná léčba, trpí duševní poruchou a jednal ve stavu zmenšené příčetnosti.

Jak zdůraznil soudce, ochranná léčba se ukázala jako neúčinná a klasické vězení by za současné situace nemělo prakticky žádný význam. „Mohl by být nebezpečný sobě, spoluvězňům i personálu. Proto je na místě uložení nikoliv trestu odnětí svobody, ale zabezpečovací detence. Tu lze postavit na úroveň trestu odnětí svobody. Režim je stejný jako ve věznici se zvýšenou ostrahou. Je tam ale navíc psychiatrická a psychologická léčba, kterou pan obžalovaný nutně potřebuje," uvedl při zdůvodnění rozsudku předseda senátu.

Drama se odehrála 25. května krátce po půlnoci. Devětadvacetiletý muž se na uzavřeném oddělení vplížil do pokoje, kde spal o pět let mladší pacient. Ten v té chvíli ležel na zádech a ruce měl přivázané k posteli. Obžalovaný jej oběma rukama chytil pod krkem a čtyři až šest minut ho škrtit. Oběť neměla šanci přežít.

Muž si k činu přiznal. Prohlásil, že tímto způsobem chtěl vyřešit dlouhodobé vzájemné spory. Podle státního zástupce panovala mezi oběma pacienty značná rivalita. Obžalovaný uvedl, že mu protivník vyhrožoval zabitím, stále se hádal a provokoval i další pacienty.

Vrah, který stanul před soudem, byl již před časem zbaven způsobilosti k právním úkonům. Dvakrát totiž založil požár v obytném domě.

Rozsudek na místě nabyl právní moci. Souhlasil s ním obžalovaný, jeho opatrovnice i státní zástupce.

ZABEZPEČOVACÍ DETENCE – § 100 trestního zákoníku

O zabezpečovací detenci detailně pojednává trestní zákoník, konkrétně § 100. V něm se mimo jiné uvádí:

Zabezpečovací detenci může soud uložit samostatně, při upuštění od potrestání, anebo i vedle trestu.

Zabezpečovací detence se vykonává v ústavu pro výkon zabezpečovací detence se zvláštní ostrahou a s léčebnými, psychologickými, vzdělávacími, pedagogickými, rehabilitačními a činnostními programy.

Zabezpečovací detence potrvá, dokud to vyžaduje ochrana společnosti. Soud nejméně jednou za dvanáct měsíců a u mladistvých jednou za šest měsíců přezkoumá, zda důvody pro její další pokračování ještě trvají."

Autor: Jaroslav Perdoch

20.2.2013 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Při archeologickém výzkumu v okolí Müllerova domu byla mimo jiné objevena také kachle z kamen z přelomu 15. a 16. století s erbem Vladislava Jagellonského.

Opavsko je pro archeology zemí zaslíbenou

Městské včely chová na jednom ze svých domů na opavském Dolním náměstí Jiří Štepáník.

Jiří Štěpáník: Včelař vždy dbá na dobrou matku

Komická opera dramatického skladatele Verdiho

/POZVÁNKA/ Do nové sezony přispěje v neděli 22. října od 19 hodin operní soubor uvedením premiéry opery Giuseppa Verdiho s názvem Falstaf. Jde v podstatě o jedinou komickou operu skladatele zaměřeného na dramata, který ji údajně vytvořil během čtrnácti dnů na přání královny Alžběty I.

Basketbalisté chtějí pátou výhru

/POZVÁNKA/ Výbornou formou disponují na úvod sezony opavští basketbalisté. Trenér Petr Czudek se svým týmem všechny čtyři duely vyhrál, naposledy Slezané přejeli na Folimance domácí USK Praha. V sobotu do Opavy míří úřadující vicemistr z Děčína.

Dominik Simerský: Musíme zlepšit defenzivu

/POZVÁNKA/ Pikantní souboj nabídne Fortuna národní fotbalová liga. Vedoucí Opava míří na hřiště druhých Budějovic. Na Střeleckém ostrově bude k vidění zápas nejlepšího útoku proti nejlepší defenzivě.

Jedinečná konkatedrála prošla několika slohy

/HISTORIE/ Název konkatedrála je používán v případě, když má biskup dva sídelní kostely. První z nich se klasicky nazývá katedrála, druhý konkatedrála.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení