Velmi lákavá cena za Škodu Superb, jejíž prodej byl inzerován na webovém portálu s automobilovou tematikou, zaujala pětačtyřicetiletou ženu z Hlučína. Ta si ji objednala prostřednictvím nastaveného formuláře.

Za chvilku už měla v ruce potvrzení, že auto bude přivezeno z Velké Británie a zaslána jí byla v elektronické podobě také kupní smlouva. Žena tak bez jakýchkoli podezření na udané číslo účtu převedla požadovaných 7 300 eur. Prostřednictvím e-mailové zprávy byla vzápětí informována o přijetí peněz s tím, že vůz bude dodán do místa trvalého bydliště.

Auto ale nedorazilo a nedorazilo ani ve sjednaném náhradním termínu na začátku tohoto měsíce. „Místo toho žena dostala informaci, že vozidlo bylo během přepravy nenávratně zničeno. Od té doby se dodavatel odmlčel a na žádné urgence nereaguje a ani nevrátil zaplacenou kupní cenu, která činí dle platného kurzu ke dni prodeje činila 191 479 korun,“ řekla k případu policistka Pavla Šabacká s tím, že případ šetří opavští kriminalisté jako přečin podvodu.

Tento případ, který se dostal na stůl policistům v tomto týdnu, je jen jedním z řady podobných. Různé internetové aukce a prodejní servery se staly populárními i na Opavsku. Bohužel se ale staly stejně populárními i mezi různými podvodníky, kteří se schováni za anonymní adresy snaží vymámit lákavými nabídkami peníze potenciálních kupců.

Je jedno, zda se jedná o auto nebo stále populární mobilní telefony. Většinou veškerá komunikace končí v okamžiku, kdy kupec odešle peníze na účet neznámého.

„Každý měsíc dostane opavská policie několik podobných trestních oznámení, nejčastěji se jedná o nákup elektroniky. Významný podíl má server Aukro, kde podobných transakcí probíhá nejvíce. Podle nás je podobných podvodů daleko více, ale lidé buď malou částku prostě oželí, nebo ze studu věc raději vůbec neohlásí,“ řekl k tematice podvodů na internetu tiskový mluvčí opavských policistů René Černohorský.

Jak tiskový mluvčí také řekl, tímto poměrně novým druhem kriminality se zabývá tým specializovaných kriminalistů, kteří se snaží pod různými smyšlenými pseudonymi zjistit konkrétního pachatele. Stejně tak mapují tyto servery a odhalují autory podezřelých nabídek.

Aby se člověk nestal obětí podvodníka, asi nelze zabránit. Riziko může zmenšit větší opatrnost a menší důvěřivost kupujícího. „Nejlépe by bylo zboží převzít osobně, jak se říká, z ruky do ruky. Dobrým indikátorem je třeba žádost o telefonní číslo prodávajícího, podvodník ho nejspíše nebude chtít poskytnout.

A pokud už se člověk nechá napálit, neměl by váhat a okamžitě vše oznámit policistům,“ doplnil ještě René Černohorský. Většina lidí ale nemá s internetovým nakupováním špatné zkušenosti. Nebo má štěstí, že na podvodníka zatím nenarazila.

„Já jsem přes internet nakoupila prakticky všechno vybavení, když jsem čekala malého a i dnes na něj často koukám. Kočárek, postýlku a další věci, které by jinak stály daleko víc. Jen oblečení a věci osobního charakteru bych takto z druhé nikdy nekupovala, snad jen nové na prověřených internetových obchodech.

Na Aukru a podobně určitě ne,“ řekla nám Jana Novecká, jedna z opavských maminek.

Poznámka Martina Kůse: Internetové aukce, opatrnost je na místě

Internet a nákupy po síti jsou dnes každodenní realitou téměř každého z nás. Ať už nepřeberné množství shopů nebo nejrůznější aukce či dražby se staly běžnou a akceptovanou alternativou dnešního uspěchaného života, kdy slogan čas jsou peníze má ještě větší význam než v době svého vzniku.

Asi nikomu se ale nechce nechat se napálit nějakým vykukem, který se schovává za přezdívku. A poslat svoje peníze v dobré víře někomu, kdo se ukáže být podvodníkem.

Určitě není jednoduché poznat z několika málo identifikačních prostředků, kdo je serióní člověk nabízející jen to, co mu už nevyhovuje nebo to nepotřebuje, a kdo je podvodník. Slova na webu jsou jen slova a ta si každý může vymyslet. Jednoznačný a účinný návod, jak se proti takovým podvodníkům pojistit, asi neexistuje.

Pod slova být opatrný a nedůvěřivý se sice dá schovat spousta rad a pouček, ale v praxi se většinou musíme spoléhat jen a jen na svůj instinkt. Existují sice servery, kde najdete různá hodnocení obchodníka či prodávajícího. Dokonce i na tolik dnes populárním Aukru lze podle počtu hvězdiček a ohlasů ostatních nakupujících to lze zjistit.

Tedy lépe řečeno odhadnout, zda se jedná o seriózní nabídku či zda tam přece jen není úplně vše tak, jak by mělo být. A kdyby ani to nebylo dostatečné varování a přece jen jsme naletěli, pak zbývá jedině pomoc policie. A věřit, že nám bude přát štěstí.