Potvrzuje to případ devětatřicetiletého podvodníka z Ostravy, jenž napálil nejméně dvanáct lidí. Ostravští policisté ho zadrželi v těchto dnech při běžné silniční kontrole, během níž zjistili, že mají co do činění s celostátně hledanou osobou.

„Je podezřelý, že celkem dvanáctkrát nabízel prostřednictvím oblíbeného aukčního portálu k prodeji elektroniku, kterou ale neměl v úmyslu výherci aukce dodat,“ řekla mluvčí ostravské policie Gabriela Holčáková s tím, že zejména v období předvánočních nákupů riziko podobných podvodů stoupá.

Muž z Ostravy se na portál přihlašoval pod různými přihlašovacími adresami. Po zájemcích, kteří v aukci vyhráli, požadoval úhradu předem. Peníze dostal, zboží však nedodal. Takto osmkrát „prodal“ mobilní telefon, třikrát playstation a jednou notebook.

Podobný případ týkající se internetové burzy vyšetřuje i hodonínská policie.

Na policejní služebnu přišel muž, který si přes internetový bazar objednal koupi notebooku. „V naději na získání nového pomocníka zaslal neznámému prodejci téměř čtyři tisíce korun. Po týdnu opravdu balíček přišel. Jaké však bylo překvapení, když místo slibovaného notebooku našel v krabici rozpůlenou hlávku zelí,“ uvedl Petr Zámečník z hodonínské policie.

Vzhledem k tomu, že škoda nepřesáhla trestní hranici pěti tisíc korun, je případ kvalifikován pouze jako přestupek. Za něj hrozí jen pokuta do patnácti tisíc korun. Výše zmíněný ostravský aukční podvodník je podezřelý i z dalšího zločinu, tentokrát bytového.

K pronájmu nabízel družstevní byt, o kterém tvrdil, že mu patří. Sedmačtyřicetiletému zájemci předložil návrh smlouvy s měsíčním nájmem ve výši 5 300 korun. Po podpisu dotyčnému předal klíče. Nic netušící muž se do bytu nastěhoval, vytapetoval ho a provedl v něm další úpravy, celkem za deset tisíc korun.

Později ale zjistil, že se jedná o obecní byt. Pan domácí navíc dostal soudní výpověď a byt měl předat zpět městskému obvodu. Naštěstí vše vyšlo najevo ještě před úhradou prvního nájemného. Muž je obviněn z trestného činu podvodu.

Za aukční podvody mu hrozí až tři roky vězení. Trestní stíhání je vedeno na svobodě. Ani Opavsko nebylo podobných podvodů ušetřeno. Nedávný příběh muže, který si objednal za šest a půl tisíce korun mobil Nokia a nedostal nic, je jasným důkazem.

Na co si dát pozor?

» neposkytujte nikomu své osobní informace, aniž byste si ověřili jejich totožnost a důvod, proč je potřebují

» totéž platí ohledně posílání peněz neznámé osobě

» ujistěte se, že rozumíte podmínkám internetových obchodů vztahujícím se na vrácení peněz, vrácení zboží a záruční lhůtu

» reputaci internetového obchodu si můžete ověřit zobrazením výsledkové karty WOT, případně recenzí, nebo dát na dobrá doporučení známých lidí

» hned po doručení zásilky zkontrolujte její obsah

» informujte se také na možnost nepřijetí zásilky, která neodpovídá objednávce