V policejních poutech a na deset dní mimo společné bydliště prozatím skončil čtyřiatřicetiletý muž z Bruntálska. Důvodem k tomu bylo jeho opakované fyzické napadání družky, se kterou žije.

Poprvé to bylo 10. listopadu, kdy ve společném bydlišti v ulici Antonína Sovy v Opavě-Kateřinkách vyhrožoval zabitím a újmou na zdraví své pětatřicetileté družce. Svá slova ještě podpořil fyzickým útokem na ni.

Ženu zranil tak, že musela být lékařsky ošetřena ve Slezské nemocnici. K dalšímu útoku došlo 18. listopadu pár minut po desáté večerní. V silně podnapilém stavu znovu fyzicky napadl svou družku, a ta znovu putovala do nemocnice. Pro muže si ale už došli opavští policisté.

„Vzhledem k tomu, že tento muž kladl při zajišťování odpor, byly ze strany zakročujících policistů použity hmaty a chvaty sebeobrany a byla přiložena pouta,“ řekl k události tiskový mluvčí opavských policistů René Černohorský. Zajištěný byl poté umístěn do policejní cely Územního odboru PČR Opava.

Tím ale nic neskončilo. Policisté celou situaci důkladně analyzovali a došli k závěru, že v tomto případě byla zjištěna přítomnost všech znaků domácího násilí.

Vykázání z bytu

„Během šetření události byly použity mimo jiné také speciální otázky s označením SARA. Na základě strukturovaného odborného přístupu může při jejich použití policejní odborník zjistit rizikové faktory a kvalifikovaně odhadnout riziko dalšího obdobného jednání, například domácího násilí,“ vysvětlil Černohorský.

Vzhledem k plynoucímu riziku budoucího nebezpečného útoku, kdy může byt ohrožena nejen lidská důstojnost, ale i zdraví nebo život napadené, bylo další den opavskými policisty rozhodnuto o vykázání muže ze společného bydliště na dobu deseti dnů.

Po tu dobu mu byl zakázán vstup nejen do uvedeného bytu, ale i do jeho bezprostřední blízkosti. Muž proto proti podpisu vydal policistům klíč od bytu a o celé události byl sepsán úřední záznam, který byl zaslán na příslušné úřady a také na Okresní soud v Opavě.

Poté, již obviněn z trestného činu násilí proti skupině obyvatelů a proti jednotlivci, byl muž propuštěn. Celý případ je však nadále všeření.

Nebuďme lhostejní

Tento případ není rozhodně první a bohužel určitě ani poslední. Oběť jakéhokoli útoku, jinak skrytého zdmi bytu, si rozhodně nemá nechat takové jednání líbit. Omluva, že útočníkem je blízká osoba, zde nemá místo.

„Napadený by si takovou událost určitě neměl nechat pro sebe a měl by kontaktovat rovnou policii. Rovněž lidé v okolí by neměli zůstat lhostejní. Nejčastěji jsou to sousedé, kteří tyto události zaznamenají a mohli by policii zavolat,“ apeloval na osobní odvahu každého z nás policista Černohorský.

Je vždy lepší zbytečně zavolat policii, než být později svědkem lidské tragédie.