Okresní soud v Opavě poslal jednapadesátiletého Lubomíra Lakatoše loni v říjnu na deset let do věznice se zvýšenou ostrahou. Odsouzený se začátkem března 2006 vloupal do místnosti správce opavské polikliniky s úmyslem ji vykrást.

Zaměstnanci Tomáš Valenta a Jan Flaschka však pobertu objevili a pronásledovali s úmyslem zadržet ho. Zloděj na ně však zaútočil nožem. Nejprve bodl Valentu do břicha a přeřízl mu šlachu na prostředníku pravé ruky. Ve vstupní hale byl dostižen Janem Flaschkou, kterého bodl do hrudníku.

Nakonec utekl do sklepa a tam byl zadržen.

Nicméně Lakatoš se proti rozsudku okresního soudu odvolal a krajský soud mu letos v únoru trest okresního soudu snížil na osm let. Lakatoš však podal dovolání k Nejvyššímu soudu a ten nyní rozsudek okresního i krajského soudu zrušil. Pachateli uložil trest pouze na dva roky ve věznici s ostrahou.

Podle názoru předsedy senátu Nejvyššího soudu z jeho jednání nevyplýval úmysl způsobit někomu těžkou újmu na zdraví, jak se podle něj mylně domnívali soudci nižších instancí.

„Nejvyšší soud nijak nezpochybňuje to, že v oblasti hrudníku a břicha jsou uloženy životně důležité orgány, jejichž poranění je zpravidla těžkou újmou na zdraví. To ovšem neznamená, že každý útok proti hrudníku a břichu musí být nutně veden úmyslem způsobit těžkou újmu na zdraví, a to ani tehdy, jestliže je útok proveden nožem,“ míní předseda senátu Nejvyššího soudu Petr Hrachovec.

Na několika stranách Lakatošova trestního rejstříku je uvedeno dvacet záznamů a zdaleka nejsou všechny, protože mnoho dalších bylo zastaveno pro jiná trestní řízení. Veškeré tresty se týkají krádeží a osm případů má vyloženě násilný charakter.

V krátkých chvílích pobytu na svobodě chodí Lubomír Lakatoš po republice vždy s plnými kapsami nožů a umí s nimi dokonale zacházet. Jen namátkou - odsouzený byl za to, že téměř podřízl svého příbuzného a další trest si odpykal za napadení učitele, který ho přistihl při krádeži ve školní šatně.

Nožem mu prořízl tepnu na noze a obě jeho oběti přežily jen díky včasné lékařské pomoci.