Stalo se mezi muži na Opavsku neplacení alimentů módou? Podle informací tiskového mluvčího opavské policie by se mohlo zdát, že ano.

„Případy zanedbání povinné výživy, jak se trestný čin oficiálně nazývá, jsou na Opavsku dosti časté, a opavská policie je proto velmi často řeší,“ uvádí k problematice neplacení výživného René Černohorský. Případy, kdy alimenty neplatí žena, a postiženým se tak stává muž starající se o děti, prý sice nejsou zase až tak ojedinělé, nicméně stále platí, že neplacením alimentů je v naprosté většině případů postižena žena.

„Na stanici většinou přichází ženy s tím, že jim bývalý partner neplatí nebo přestal platit alimenty. My se však takovýmto případem můžeme zabývat pouze tehdy, neplatí–li zmíněná osoba ze zákona stanovenou částku minimálně šest měsíců v kuse,“ vysvětluje Černohorský s tím, že není-li splněna tato podmínka, nemohou policisté s obviněním ženy nic dělat.

„Jestliže dotyčný neplatí déle než šest měsíců, sepíšeme se ženou protokol a začneme vyšetřování,“ říká. Policisté v takovém případě u soudu zjišťují, zda je výpověď ženy pravdivá, kolik má muž nařízeno platit a jak dlouho skutečně neplatí nebo zda se u něho jedná o recidivu

„Sledujeme pohyb podezřelého a ten je následně předvolán k výslechu. Uználi vyšetřovatel, že k tomu jsou důvody, je podezřelý obviněn z trestného činu zanedbání povinné výchovy,“ dodává policejní mluvčí.

Kvůli neplacení alimentů se stal štvancem

Neplatič alimentů je už čtyři roky na útěku před policií, je možné, že žije jako bezdomovec. Na případu devětatřicetiletého Zdeňka Martiníka z Opavy by se mohli poučit všichni nepoučitelní neplatiči alimentů.

Právě tento přibližně 170 centimetrů vysoký Opavan s trvalým bydlištěm na Horním náměstí 69 je totiž zářným příkladem toho, jak až může tento pro mnohé banální prohřešek skončit. Modrooký muž s prošedivělým plnovousem a vlnitými hnědočernými vlasy už je čtyři roky na útěku a policie nevylučuje, že v současnosti žije na neznámém místě jako bezdomovec.Hledá ho totiž Interpol, mezinárodní organizace kriminální policie, která pronásleduje zločince všeho druhu po celém světě. „Na Zdeňka Martiníka vydal příkaz k zatčení krajský soud v Ostravě už v roce 2004. Je možné, že hledaný trpí ztrátou paměti nebo psychickou poruchou,“ dodává opavský policejní mluvčí René Černohorský.