Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Neplacení výživného často řeší i opavští policisté

Neplacení výživného patří k nejčastějším přečinům u nás. Průměrně dvě stě případů za rok řeší také opavská policie.

7.6.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační snímekFoto: Deník

Především ženy, ojediněle pak muži anebo organizace podávají trestní oznámení na osobu, která se vyhýbá placení výživného na dítě. V nemalé míře se s tím potýkají také policisté na Opavsku. Za období od začátku ledna do konce dubna 2014 bylo takových případů na území okresu zaznamenáno celkem 92, loni jejich počet klesl na 72 a v letošním roce jich bylo 52.

„Neplacení výživného zabírá kriminalistům poměrně dost času. Čísla z jednotlivých období uplynulých let ukazují, že těchto přečinů není málo," mínil tiskový mluvčí opavské policie René Černohorský a vzápětí ještě dodal: „Pokud to za minulé roky zprůměrujeme, řeší se zhruba dvě stovky případů ročně.

Některá oznámení jsou přitom podávána opakovaně. Jedná se o složité záležitosti, s nimiž souvisí spousta papírování. Musí se nashromáždit důkazní materiál, všemožné výpisy z bankovních účtů a podobně. Posuzuje se také životní situace, v níž se dlužník nachází.

Ne každý se totiž placení záměrně vyhýbá. Zjišťuje se například, jestli je osoba zaměstnána, či nikoliv, anebo zda by se při uhrazení výživného sama neuvedla do stavu hmotné nouze. Tohle všechno je nutno důkladně a také pečlivě prověřit." Neplatiči, jenž je uznán vinným, může hrozit i trest odnětí svobody v délce trvání od šesti měsíců do tří let.

PŘÍPADY Z OPAVSKA

Rodičům, kteří marně usilují o výživné, se snaží pomoci Asociace neúplných rodin (ANR). Ta na začátku roku rozjela projekt Vaše výživné. Na internetové stránky www.vasevyzivne.cz do pátečního dopoledne dorazilo 3545 poptávek. Třiasedmdesát z nich bylo z Opavska.

„Naše služba je bezplatná. Zájemcům vlastně stačí navštívit náš web, vyplnit formulář, zajistit si razítko u soudu, následně podepíší smlouvu s plnou mocí a potom celou věc přebírá náš advokát," vysvětloval místopředseda Asociace neúplných rodin Filip Sýkora a vzápětí dodal:

„Náklady na soudní řízení se mnohdy pohybují mezi patnácti až dvaceti tisíci korunami, což velké procento rodičů odradí. V tomto případě náklady za řízení musí uhradit dlužník. Služby advokáta a exekutora jsou zdarma. Pokud se dluh vymoci nepodaří, zůstávají pro žadatele i nadále bezplatné."

NEJČASTĚJI SE OZÝVAJÍ MATKY

ANR byla založena během roku 2011. Projekt Vaše výživné funguje několik měsíců a zájem o něj je poměrně velký.

„Ozývaly se nám matky, které potřebovaly pomoci, ale na soud neměly finanční prostředky. Řekli jsme si, pojďme udělat něco nekomerčního, abychom těmto lidem pomohli. Advokát je placen z dlužníkových peněz, jelikož ten v případě prohraného soudního řízení musí zaplatit náklady. Provoz samotné asociace je zatím financován z darů partnerských firem," pokračoval Filip Sýkora.

V případech, které ANR řeší, v drtivé většině matky vymáhají peníze po otcích. Výjimečně je tomu naopak. „Jestliže bychom to za poslední čtyři měsíce zprůměrovali, tak ženy tvoří přibližně devadesát procent všech případů. Paradoxní ovšem je, že první člověk, který nás oslovil, byl otec.

Zajímavostí je, že až osmdesát procent případů se nikdy neřešilo. Mnohdy se zejména matky začaly domáhat výživného třeba až po pěti letech, co s otcem přestaly společně žít," uzavřel místopředseda ANR.

Autor: Petr Dušek

7.6.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Petr Czudek.

KOOPERATIVA NBL: Praha – Opava 70:88

Babí léto v Ostravě, 18. říjen 2017. Ilustrační foto.
18

Babí léto v Ostravě. V kraji meteorologové naměřili víc než 22 stupňů

Starší muž před ženou v parku mával svým přirozením

Hodně vyděšená byla dvaačtyřicetiletá Opavanka po nedávném zážitku, který si odnesla z Městských sadů. Při procházce si totiž všimla staršího muže, jenž zrovna vyšel z křoví. Následovalo „představení“, o nějž vůbec nestála.

Kylešovice se dočkají nových hřišť, chodníků i osvětlení

Před lety prošlo změnou největší opavské sídliště Kateřinky, nyní se dostalo i na Kylešovice.

Představujeme prvňáky ZŠ Šrámkova a ZŠ Kylešovice

Deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Opavsku, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků najdou své prvňáčky každou středu v Opavském a Hlučínském Deníku a na našem webu.

Lékaři jdou do stávky. Většina jich ve středu své ordinace neotevře

Důvodem protestu praktických lékařů je vydávání elektronických receptů i nižší úhrady od pojišťoven.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení