Kola. To je lup, na který se o víkendu specializovali zloději na Opavsku. Většinou bicykly odcizili ze sklepů nebo garáží. Do objektu se dostávali nejrůznějšími způsoby. Ztrácela se kola za desítky tisíc, jedno dokonce za padesát.

V některých případech dělali chybu sami majitelé. Například v Rohově bylo kolo zcela nezajištěné v areálu restaurace. „V Bohuslavicích bylo zase odcizeno kolo z neuzamčené garáže, ale ta byla na oploceném pozemku,“ uvedl redakci tiskový mluvčí opavské policie René Černohorský.

Lupiči ovšem neměli problém se do objektů dostat i násilím. V Hlučíně řádili zloději hned dvakrát. Poprvé v ulici ČSA, kde se vloupali do garáže vylomením zámku s vložkou FAB. Odsud si odnesli kola za bezmála čtrnáct tisíc korun a vybavení. Ve druhém případě v ulici Příkré odstranili ze sklepních dveří dva visací zámky a posléze si odnesli dámské jízdní kolo za patnáct tisíc.

V ulici Jateční v Opavě zase vypáčili okna a ze sklepního boxu si odnesli pánské trekkingové kolo za devět tisíc.

Zloději kol se nevyhnuli ani Kravařím. Zde odcizili kolo také z hospodské zahrádky, oproti předchozímu případu měl ale majitel kolo zajištěno lankovým zámkem. Tím pádem si ke škodě na ztrátě kola za deset tisíc může připočítat ještě zničení bezpečnostního opatření.

Neztrácela se ovšem pouze kola. Zloděj, který se kolům vyhnul a zaměřil se na motorové pily, si oproti svým kolegům polepšil. Vloupal se do garáže v Opavě-Kylešovicích, odkud si odnesl dvě motorové pily za čtyřicet tisíc. Do objektu se dostal vylomením kliky a zámku.

Na nářadí se specializovali také zloději v Jaktaři. Tam neváhali rozštípat dveře nářaďového domku, aby odsud odcizili strunovou sekačku, brusku, ale třeba také růžový prádelní koš. To vše za šest tisíc.