Tentokrát to bylo ale poprvé pro zločin nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. Opavan se totiž před časem dal dohromady s o deset let starším Ostravanem a rozhodli se spolu vydělat si peníze drogami. Minimálně ve třech případech tak společně vyrobili pervitin, který pak distribuovali dál.

„Podle našich zjištění poskytl nejméně dvakrát pervitin pětadvacetileté ženě z Opavy, které prodával jednu dávku za dvě stě korun,“ řekl k případu mluvčí opavských policistů René Černohorský.

Obstarával sudafed

Dnes již obviněný Opavan se na celé akci podílel velmi aktivně. Byl to on, kdo obstaral potřebné množství léku Sudafed, zajistil další chemii v podobě jodu a červeného fosforu a sehnal k výrobě určené laboratorní vybavení.

„Přímo na výrobě drogy pak spolupracoval tím, že vylupoval tablety léku Sudafedu z plat a pomáhal s přípravou věcí k výrobě. Také umožnil uvedenou výrobu pervitinu ve svém dodávkovém autě,“ pokračoval Černohorský s tím, že podle dosavadních zjištění takto společně vyrobili minimálně osmdesát gramů pervitinu, který si vzájemně rozdělili.

Spravedlnosti neuteče ani jeho společník. „Pětatřicetiletý muž z Ostravy je stíhán tamními kriminalisty pro stejný zločin jako muž z Opavy,“ doplnil ještě policejní mluvčí.

Hrozí až deset let

Obviněným mužům hrozí trest odnětí svobody od dvou do deseti let. Případ je předmětem dalšího prošetřování opavskými kriminalisty, kteří na něm spolupracují se svými ostravskými kolegy. Pro opavské policisty to ale není první setkání s drogovou problematikou.

Výroba pervitinu na Opavsku není žádnou novinkou

Opavští kriminalisté se s výrobou a distribucí pervitinu a dalších drog setkávají poměrně často. Například loni v červenci postupně zadrželi pětici mužů ve věku od dvaceti do třiceti let z Opavska a Ostravy. Dva z nich obvinili ze spáchání zločinu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy, protože ve vlastních laboratořích drogu vyráběli a poté ji zbývající trojice distribuovala mezi okruh svých klientů.

Pikantností bylo, že jeden z této trojice byl profesionální voják a právě on obstarával v Polsku volně prodejný lék Sudafed. Ten předával jednomu z výrobců, který pak drogu z tohoto léku skutečně vyráběl. Za tuto službu pak měl získávat peníze nebo také část vyrobeného pervitinu pro sebe.

Mezi největší úlovky opavských kriminalistů pak určitě patří loňský listopadový zásah v Bolaticích, kdy zajistili v jednom z rodinných domů pěstírnu konopí včetně Vietnamce, který zde na profesionální úrovni pečoval o pět set rostlin v různém stadiu růstu.