Koncem loňského roku vynesl soudce okresního soudu osvobozující verdikt nad trojicí obžalovaných z březnového poničení hřbitova v Kateřinkách. Zdůvodnil ho řadou nejasností při šetření události a nedostatkem důkazů k odsouzení.

Státní zástupce se proti rozsudku odvolal ke Krajskému soudu v Ostravě, který kauzu vrátil soudu první instance k novému projednání. Petr Glotzmann, Jiří Pelant a Jakub Šíma proto po zhruba půlroce v opavské jednací síni znovu usedli na už známou trestní lavici.

U všech tří byl velmi překvapivý rozpor mezi výpovědí z přípravného řízení, kde skutek přiznali a ze soudního líčení, kde ho popřeli. Pelant a Šíma shodně vypověděli, že jim bylo na policejní stanici u výslechu řečeno, že neodejdou dřív, než se přiznají, a tak se přiznali. Oběma prý vyšetřovatelé předložili i protokoly s výpovědí toho druhého.

„Já jsem byl zavřený v cele předběžného zadržení a kdo to prostředí nepoznal, nepochopí, jak je stresující. Měl jsem velký strach a chtěl jsem být co nejdříve venku, tak jsem se raději přiznal,“ vypověděl Glotzmann. Všem třem přitom musely být jasné důsledky takového rozhodnutí, zahrnující trest odpovídající skutku i velkou finanční sankci.

Další část jednání se týkala srovnávání časových údajů z průběhu večera a noci, které se v přípravném i soudním řízení rovněž lišily. Obžalovaní i svědci je dávali klopotně dohromady, protože tehdy nebyli zrovna střízliví a delší čas navíc pracuje proti paměti.

Vodítkem byl záznam kamery v Tescu, která dokládala, že parta byla o půlnoci skutečně v hypermarketu a nakupovala tam plastové víno. Nemohla se tudíž pohybovat úplně jinde. Obžalovaní i tři jejich kamarádi shodně tvrdili, že po nákupu v Tescu seděli ještě asi do půl třetí u nákladního nádraží, vypíjeli tam obsah zakoupených lahví a povídali si.

Pro výslech dalších zainteresovaných bylo hlavní líčení odročeno.

Událost z 13. března loňského roku, kdy byla na hřbitově v Kateřinkách vandalsky poničena asi stovka náhrobků s celkovou škodou 350 000 korun, vyvolala zděšení i zlobu nejenom u opavské veřejnosti, která hlasitě volala po potrestání viníků.