VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jeden ze žhářů přiznal, že věděl o Romech v domě

Ostrava - U Krajského soudu v Ostravě ve středu druhým dnem pokračovalo hlavní líčení se čtyřmi mladíky z Bruntálska a Opavska obžalovanými ze žhářského útoku na dům romské rodiny z Vítkova na Opavsku.

12.5.2010
SDÍLEJ:

Za mimořádných bezpečnostních opatření v úterý u Krajského soudu v Ostravě začal jeden z nejsledovanějších soudních procesů v novodobé historii naší justice. Čtyři radikálové jsou obžalováni ze žhářského útoku vůči romské rodině z Vítkova.Foto: DENÍK/Pavel Sonnek

Zcela zásadní skutečnosti vyšly najevo včera u Krajského soudu v Ostravě, kde druhým dnem pokračovalo hlavní líčení se čtyřmi mladíky z Bruntálska a Opavska obžalovanými ze žhářského útoku na dům romské rodiny z Vítkova na Opavsku.

Z pokusu o několikanásobnou rasově motivovanou vraždu se zodpovídají David Vaculík, Jaromír Lukeš, Ivo Műller a Václav Cojocaru. Soud během včerejšího jednání četl dřívější výpovědi jednoho z obžalovaných – Műllera, který v úterý před soudem prohlásil, že neměl tušení, že v domě někdo je. Prý ani nevěděl, kam se jede.

Krátce po svém zadržení však při policejním výslechu uvedl něco zcela jiného. Műller tehdy sdělil, že se osudného dne chystali „na Cikány“. Lukeš jim prý řekl, že v domě, na který se chystali zaútočit, jsou Cikáni. „Nepočítali jsme ale, že tam bude tak početná rodina,“ řekl nedlouho po svém zatčení Műller.

Včerejší jednání zahájila roztržka mezi trestním senátem a částí obhájců. V soudní síni dokonce padala slova o pošlapávání a krácení práv. Vše začalo ve chvíli, kdy měl pokračovat výslech jednoho z obžalovaných – Cojocaru, který v úterý odpovídal na dotazy senátu, žalobkyně a zplnomocněnců.

Když se v úterý odpoledne chystali klást otázky i obhájci, soudce jednání přerušil. Včera již Cojocaru po poradě s obhájcem využil svého práva a odmítl dále vypovídat. Soud poté přečetl jeho dřívější výpovědi. Obhájci dalších dvou obžalovaných – Vaculíka a Lukeše – prohlásili, že jim v úterý soud neumožnil položit dotazy, kterými chtěli upozornit na zásadní rozpory v jednotlivých výpovědích.

Předseda senátu argumenty obhájců odmítl. Ke slovní roztržce došlo i před polednem, kdy soud jednání přerušil do dnešního dne. „Cítíme, že jsou do jisté míry pošlapávána práva obžalovaného,“ řekl Lukešův obhájce, kterého podpořil i Vaculíkův právní zástupce, jenž postup senátu označil za krácení práv obžalovaného.

Advokáti měli i další výhrady k tomu, jak soudce vede hlavní líčení.

Útok

Ke žhářskému zločinu došlo v noci na 19. dubna loňského roku. Do obydlí, v němž se nacházelo pět dospělých a čtyři děti, pravicoví radikálové vhodili tři zápalné lahve. Molotovovy koktejly drželi Vaculík, Műller a Cojocaru. Lukeš, označovaný jako hlavní organizátor, čekal v autě, kterým přijeli. Při následném požáru byli zraněni tři lidé.

Nejhůře dopadla tehdy ani ne dvouletá Natálka, která utrpěla popáleniny na bezmála osmdesáti procentech těla. Následky si ponese po celý zbytek života.

Bolestné

Obžalovaným hrozí dvanáct až patnáct let žaláře, v úvahu přichází i možnost uložení výjimečného, až pětadvacetiletého trestu. Ve hře je i mnohamilionové odškodné. Pavel Uhl, zmocněnec čtyř nezletilých dětí, mezi kterými je i Natálka, požaduje jako bolestné a ztížení společenského uplatnění devět milionů korun, dalších sedm milionů korun chce zdravotní pojišťovna.

Vzhledem k tomu, že Natálčina léčba potrvá po celý život, lze předpokládat, že časem budou uplatněny i další nároky.

Co řekli

Vaculík a Lukeš v úterý využili svého práva a odmítli vypovídat. Műller a Cojocaru vypovídat chtěli. Ke vhození lahve se přiznali a detailně popsali, co se osudného dne stalo. Oba však důrazně popřeli, že by cíleně útočili na dům, ve kterém se nacházeli Romové. Műller a Cojocaru několikrát zopakovali, že původně vůbec nevěděli, kam jedou. Vše prý naplánoval Lukeš.

Až těsně před Vítkovem se prý dozvěděli, že má jít o opuštěný chátrající dům, který slouží Romům jako sklad kradených věcí. Oba také několikrát vyjádřili lítost nad tím, že došlo ke zranění holčičky. „Nikdo z nás tohle nechtěl. Všem nám bylo té holčičky líto,“ vypověděl Műller.

„Když jsem se dozvěděl, že došlo ke zranění holčičky, polil mě studený pot,“ doplnil svého kamaráda Cojocaru, který se stejně jako Műller hájil tím, že před samotným útokem si dům z venku pečlivě prohlédli, aby se ujistili, že v něm nikdo není.

„Nezaznamenali jsme žádný pohyb ani nic jiného, co by svědčilo o tom, že uvnitř někdo je,“ hájili se žháři.

S touto verzí však státní zástupkyně Brigita Bilíková nesouhlasila. Podle ní šlo o předem naplánovaný promyšlený útok na romskou rodinu. Dům měl vytipovat Lukeš, který tamní prostředí dobře znal a věděl, že v objektu bydlí Romové včetně dětí.

Žháři svůj čin údajně naplánovali u příležitosti 120. výročí narození Adolfa Hitlera, které připadlo na 20. duben. To ale obžalovaní popřeli. O to, kdy se Hitler narodil, se prý vůbec nezajímali.

Dnes by měl soud přečíst dřívější výpovědi Václava Cojocaru. Hlavní líčení je plánováno na několik týdnů. Skončit by mohlo počátkem července.

Autor: Jaroslav Perdoch

12.5.2010
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SK Dynamo České Budějovice – Slezský FC Opava 2:1
1 26

II. LIGA: České Budějovice - Opava 2:1

BK Opava – BK Armex Děčín 87:71
1 26

KOOPERATIVA NBL: Opava - Děčín 87:71

Z nemocnice zbyly jen střípky

Kdysi vyhlášená nemocnice ve Vítkově už řadu let nefunguje. Alespoň ne tedy tak, jak byli lidé zvyklí. Nemocniční oddělení nahradily odborné ambulance či léčebna dlouhodobě nemocných (LDN).

ANO dosáhlo výsledku, na který u nás bývala zvyklá ČSSD

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, FOTOGALERIE Z VOLEBNÍCH ŠTÁBŮ/ Spočteno, podtrženo, hotovo. Volby v Moravskoslezském kraji jasně vyhrálo hnutí ANO s hejtmanem Ivo Vondrákem v čele, drtivou porážku naopak utržila ČSSD, kterou v regionu vedl celostátní lídr Lubomír Zaorálek. K urnám přišlo 551 446 lidí, čímž účast dosáhla 55,86 procent.  

Hasiči sundávali ve Skřipově vyčerpaného dělníka z lešení

Tým zdravotnické záchranné služby spolu s jednotkou Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje ze stanice v Bílovci zasahoval v sobotu 21. října dopoledne ve Skřipově.

AKTUALIZOVÁNO

VOLBY 2017 V KRAJI: Oranžovou v Moravskoslezském kraji vystřídala modrá

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Volební výsledky v Moravskoslezském kraji jsou sečteny, vítěze parlamentních voleb 2017 známe. Hnutí ANO sesadilo z pomyslného trůnu ČSSD.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení