Třicetiletý muž z Prahy a jeho o čtyři roky mladší kumpán z Ústí nad Orlicí nejprve slovně napadli řidiče trolejbusu poté, co do vozu vstoupili zadními dveřmi a bez zaplacení. Když řidič zjistil, že jsou oba černí pasažéři pod vlivem alkoholu a nejsou schopni ho vnímat, vykázal je ven. Vzápětí se muži začali chovat agresivně a řidiče vulgárně uráželi.

Slovně napadeného řidiče se zastal devatenáctiletý mladík z Opavska, avšak agresivní chování útočníků se obrátilo proti němu. „Muži, kterým později policisté naměřili přes dvě promile alkoholu v dechu, začali mladíka bít pěstmi a způsobili mu mimo jiné zranění ruky, která mu musela být v opavské nemocnici dána do sádry,“ uvedl tiskový mluvčí opavské policie René Černohorský s tím, že strážci zákona násilníky zadrželi na Horním náměstí v Opavě, převezli je na protialkoholní záchytnou stanici a v nejbližších dnech jim bude sděleno obvinění z trestného činu výtržnictví.

Opilý cizinec napadl lékaře, který ho předtím probral z bezvědomí

Z policejních zpráv lze v poslední době vypozorovat nárůst agresivního chování opilců. Lidé pod vlivem alkoholu například ve středu hrubě zaútočili na mladíka, který se v trolejbuse zastal řidiče opavské městské hromadné dopravy (viz strana 1). Jen o den dříve dvaačtyřicetiletý Opavan dokonce ve společném bytě na Mařádkově ulici v Opavě napadl pod vlivem alkoholu vlastní rodiče. Pod vlivem alkoholu útočil i devětadvacetiletý deviant, který v Opavě v nedávné době sexuálně napadl několik žen. Případů, kdy se podnapilí chovali agresivně nebo se dopouštěli jiného trestného činu, bylo za poslední tři dny hned šest. A z dlouhodobého hlediska není situace na Opavsku o moc lepší.

Atakům agresivních opilců totiž nejsou ušetřeni ani záchranáři a lékaři snažící se opilým výtržníkům zachránit zdraví, ani policisté a zaměstnanci záchytek. „Před pár týdny zaútočil v sanitce na našeho lékaře opilý Holanďan, když se ho lékař snažil ošetřit poté, co ve vítkovské restauraci spadl ze schodů a upadl do bezvědomí,“ popisuje nedávné napadení lékaře tiskový mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl. „Muž lékaře popadl za paži a začal s ním cloumat,“ dodává.

Situace se prý uklidnila až poté, co na místo přijela policejní hlídka, opilce zpacifikovala a odvezla na opavskou chirurgii k ošetření. Ani tam však nechtěl muž podle Lukáše Humpla spolupracovat, byl agresivní na personál nemocnice, a proto ho policie převezla na opavskou záchytku. Napadení se podle vedoucí protialkoholní záchytné stanice Stanislavy Vítkové neubrání ani pracovníci opavské záchytky. Ta slouží jako poslední a většinou nedobrovolné útočiště obyvatel, kteří zkonzumovali více alkoholu, než byli schopni zvládnout. A ti svou nelibost nad nedobrovolným pobytem dávají personálu často najevo.

Nejhorší vzpomínky má Stanislava Vítková na jednu rumunskou běženkyni. „Před záchytem v opilosti pokousala hasiče a k dovršení všeho měla též infekční žloutenku. Když jsme ji přijímali, nadávala nám jak divá,“ vybavuje si. S agresivními opilci se setkávají i opavští policisté. „Občas se stává, že některý z nich policistu fyzicky napadne. Podle nového zákona se však i ze slovního napadení může stát trestný čin a útočníkům hrozí rychlé stíhání,“ vysvětluje policejní mluvčí opavské policie René Černohorský s tím, že přísnější pravidla nechrání před napadením pouze veřejné činitele, ale všechny občany bez rozdílu.