S nabídkou finanční odměny za přežití druhé světové války oslovil doposud neznámý muž dvojici seniorů v ulici Krnovské v Opavě. Ti jej po chvíli pustili do bytu v domnění, že se skutečně jedná o pracovníka zdravotní pojišťovny.

„V domě z nich postupně vylákal a krádeží odcizil celkovou finanční částku v hotovosti ve výši přibližně 225 tisíc korun. Po obdržení malé finanční částky jako zálohy pro vyřízení finanční odměny ve výši 100 tisíc korun využil následně jejich chvilkové nepozornosti a v nestřeženém okamžiku jim odcizil další finanční prostředky," popsal událost mluvčí policistů René Černohorský.

Muž seniorům slíbil, že se druhý den vrátí a přinese také slíbenou odměnu, ale už se pochopitelně neukázal. Kriminalisté po něm pátrají a žádají o pomoc také veřejnost. Policii je možné kontaktovat na čísle 974 737 651 také například, pokud jste i vy sami byli osloveni tímto podvodníkem.

Není to však první letošní případ, kdy se někdo pokusil využít důvěřivosti starších lidí v Opavě.

„První případ, který se stal v polovině února 2016 v ulici Wintrově v Opavě, byl objasněn a jako pachatel přečinu podvodu byl ustanoven 46letý muž. Ten tehdy jako neznámý muž přišel do bydliště 69letého seniora a pod záminkou zanechání generátoru v hodnotě 400 tisíc korun pro jistého pana Nováka z Opavy z něj vylákal finanční hotovost téměř 40 tisíc korun, jako daň za tento generátor dovezený ze zahraničí," vysvětluje René Černohorský.

Policisté však zjistili, že se jedná o napodobeninu generátoru, jejíž cena se pohybuje okolo šesti tisíc.

V minulém roce řešili kriminalisté na Opavsku dvě desítky podobných případů podvodného jednání na seniorech a mohou se pochlubit vysokou úspěšností. Devět z deseti případů totiž policisté dokázali objasnit. Pomáhali jim přitom nejen sami podvedení, ale také spoluobčané, kterým nebyla věc lhostejná.

„Jednalo se převážně o sériovou trestnou činnost, která přecházela i za hranice opavského okresu, kdy se pachatelé většinou vydávali za pracovníky energetických společností a pod touto legendou vstupovali do obydlí seniorů. Zde na nich pak podvodně vylákali a následně jim zcizovali finanční prostředky v hotovosti či další jiné cennosti," vzpomíná na minulý rok Černohorský.

Petr Večeřa