Policie zatím neví, kolik toho má podvodník na svědomí a zda má v plánu ve své kriminální činnosti pokračovat, tento týden už ale podvedl a okradl dva čtyřiaosmdesátileté opavské důchodce.

Jejich důvěřivosti využil před třemi dny a pod záminkou přebroušení nožů vnikl do bytu muže bydlícího na Kvapilově ulici a bytu ženy na ulici Krnovské. Od obou vylákal peníze za špatnou nebo vůbec neodvedenou práci.

Stařenku navíc okradl o několik tisíc korun. Oba tyto stěží uvěřitelné činy provedl neznámý brusič během pouhé půlhodiny, mezi desátou a půl jedenáctou hodinou dopolední.

Jako první přišel na řadu nic netušící muž. „Přislíbil mu nabroušení všech jeho nožů, přičemž v bytě muži nabrousil jen část a požadoval uhrazení částky dva tisíce korun. Majitel bytu mu předal pouze částku o dvě stě korun nižší s tím, že si pro zbytek peněz má neznámý muž přijít v poledne téhož dne,“ uvedl tiskový mluvčí opavské policie René Černohorský.

Oba se prý dohodli, že při své další návštěvě brusič práci dokončí a donese mu doklad o převzetí peněz i o provedené práci. „Pachatel se však už do bytu nevrátil a čtyřiaosmdesátiletý muž se jednáním neznámého muže cítí poškozen o částku tisíc osm set korun za nekvalitně vykonanou práci,“ doplnil René Černohorský.

Mezitím, co čtyřiaosmdesátiletý důchodce stále doufal v návrat pochybného brusiče, podvodník nelenil a okamžitě se přesunul jen o pár metrů dál na sousední Krnovskou ulici.

Právě tam si vyhlédl svou další oběť, opuštěnou čtyřiaosmdesátiletou stařenku. „Po předchozí domluvě jí nabrousil šest nožů, za což požadoval úhradu tři sta šedesát korun. Žena přinesla obálku s penězi a požadovanou částku mu vydala,“ popsal Opavskému a hlučínskému Deníku policejní mluvčí úvodní část brusičovy další návštěvy.

Povedenému brusiči však pár stovek nestačilo, rozhodl se proto přivydělat si v současnosti často používaným fíglem: podvodným směňováním peněz. „Neznámý muž několikrát poprosil ženu o rozměňování bankovek. Po odchodu neznámého pachatele poškozená zjistila, že na ní muž vylákal finanční částku ve výši osmi tisíc korun,“ vysvětlil Černohorský.

Žena pak kriminální jednání tohoto brusiče nožů nahlásila policistům a ti proti neznámému pachateli zahájili stíhání pro spáchání trestného činu podvodu.