Zatímco minulý měsíc se na jedné z desek objevil nápis Gruzie (ČTĚTE VÍCE), o víkendu se zde objevil další jednoslovný nápis: Siewiec, pravděpodobně připomínající jméno Ryszarda Siwiece.

Kdo to byl? Ryszard Siwiec z Přemyšle, přezdívaný polský Palach. Jeho jméno se objevilo na jedné z pamětních desek na náměstí Osvoboditelů. Minulý pátek 12. září totiž uplynulo čtyřicet let od jeho úmrtí, způsobeného popálením, na Stadionu Desetiletí ve Varšavě.

Neznámí autoři se rozhodli nápisem Siewiec na desce Věčná sláva hrdinům připomenout odkaz této osobnosti, které nebylo lhostejné vojenské zaškrcení obrodného procesu známého jako Pražské jaro v roce 1968.

Není to zdaleka první případ, kdy se na památníku Vojína osvoboditele objevují politicky motivované nápisy. Opavský a hlučínský deník informoval 19. srpna 2008 o nápisu Gruzie, který se zde v polovině srpna objevil a kterým protiruští aktivisté protestovali proti válce v této zakavkazské republice.

Podle slov mluvčího okresního ředitelství Policie České republiky René Černohorského událost zatím policistům nikdo nenahlásil a dozvěděli se o ní až díky oznámení naší redakce „Na základě podnětu redakce jsme zahájili prověřování skutečnosti, zdali se jedná o trestný čin, nebo přestupkové jednání,“ uvedl.

Podle něj musí proběhnout ověření majitele poškozené věci a zjištění rozsahu škody. „Vyzýváme případné svědky události, aby se nám ozvali na linku 158,“ dodal Černohorský.

Kdo to byl Ryszard Siwiec

Ryszard Siwiec byl polský účetní, který pocházel z Přemyšle. Na protest proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy se 8. září 1968 před zraky sta tisíc diváků a vedení polské komunistické strany upálil na Stadionu Desetiletí ve Varšavě při celorepublikových dožínkách.

Polil se rozpouštědlem, zapálil a křičel přitom, že protestuje proti okupaci Československa. Po uhašení byl odvezen do nemocnice, kde jej hlídala tajná policie. Kvůli rozsáhlým popáleninám na 85 procentech těla po čtyřech dnech zemřel. Jeho protest držely polské orgány v utajení.

Siwiec svůj čin pečlivě promyslel. Na magnetofon namluvil poselství, ve kterém obvinil Moskvu ze snahy ovládnout svět. V roce 1991 o jeho činu natočil polský režisér Matej Drygas film Uslyšíte můj křik.

Ryszarda Siwiece vyznamenal v roce 2001 Václav Havel Řádem Tomáše Garrigua Masaryka prvního stupně. Siwiecova rodina odmítla v roce 2003 přijmout jiné vyznamenání z rukou Aleksandra Kwasniewského z postkomunistické strany Svaz demokratické levice.