Vše začalo v pondělí krátce po jedenácté večerní. K ubytovně letního tábora nacházejícího se ve vítkovské části Zálužná přijela přivolaná hlídka policistů z místního obvodního oddělení a společně s nimi i hlídka Městské policie Vítkov.

Přijeli poté, kdy se zde do konfliktu dostal manželský pár – jedenačtyřicetiletá žena a šestadvacetiletý muž. Nejprve se do sebe pustili nevybíravými výrazy a po chvíli žena muže napadla i fyzicky. Jenže ten si to líbit nenechal a ženě dal ránu pěstí do obličeje, až upadla. Poté na ni klekl a přidal ještě několik ran.

„Majitel kempu, který situaci zpozoroval, útočníka okřikl, ale také jeho se muž snažil napadnout. Naštěstí se majiteli podařilo utéct a zavolat policii,“ popsal situaci René Černohorský, tiskový mluvčí opavských policistů.

Policisté zakročili okamžitě. Jenže ve chvíli, kdy zadrželi teď už útočícího muže, začala jej ještě před chvilkou mlácená žena bránit. „Začala policistovi sprostě nadávat a pak se jej pokusila chytit za ruku a bránit mu v dokončení zákroku,“ pokračoval Černohorský.

Protože ale policista pokračoval, alespoň ho poškrábala. Policista ji sice vyzval, aby svého jednání zanechala, ale žena neposlechla. Naopak, její útok byl ještě razantnější a kromě jiného se mu pokusila utrhnout služební odznak z uniformy. To se jí už nepovedlo, protože i ona se ocitla v pevném sevření policejních rukou.

Pěkný večer na záchytce

Oba manželé tak místo společně stráveného večera putovali na protialkoholní záchytnou stanici v Opavě. Případ nadále prošetřují opavští kriminalisté, kteřípovedenou dvojici nejspíše obviní z výtržnictví a ženu navíc z přečinu násilí proti úřední osobě.

Napadení policistů není v posledních dnech první. V pátek minulého týdne napadl policistu muž, kterého s pouty na rukou převážela hlídka na záchytku. Zajistili ho okolo desáté večer před opavským Globusem. Když vyjeli směrem k záchytce, muž se zničehonic rozmáchl a spoutanýma rukama praštil jednoho z policistů do levé tváře.

„Policista utrpěl drobné zhmoždění na levé lícní kosti, které si vyžádalo jednorázové ošetření v opavské nemocnici,“ popsala událost policistka Dagmar Schindlerová.

Případy, kdy se situace obrátí proti těm, kteří chtějí pomoci, jsou sice paradoxní, ale jsou. Ať už policisté, hasiči nebo nejčastěji asi osádky záchranářských sanitek jsou čas od času vystaveni útoku různých opilců.

Na jeden z těchto případů zavzpomínal i Lukáš Humpl, tiskový mluvčí záchranářů. Případ se stal také ve Vítkově: „Jednalo se o cizího státního příslušníka, s nímž byl problém se domluvit. Záchranáři muže na nosítkách přesunuli do sanitního vozu, kde jej začal lékař vyšetřovat. Značně opilý muž se však náhle zvedl a lékaře fyzicky napadl,“ popsal událost mluvčí krajské záchranky Lukáš Humpl a pokračoval:

„Chytil ho za paži, začal jím smýkat a pokoušel se na něj dosáhnout i druhou rukou. Lékaři se podařilo vysmeknout a uniknout ze sanitky,“ pokračuje. Další členové posádky podle jeho slov mezitím přivolali policejní hlídku, která za chvíli přijela a útočníka zpacifikovala. Teprve za přítomnosti policistů se podařilo muže ošetřit.