Půlroční podmínka a dva roky nepodmíněně. Takový trest dostali ve středu dopoledne u Okresního soudu v Bruntále dva členové neonacistické skupiny. Potrestáni jsou za brutální napadení návštěvníků diskotéky Erna v Rýmařově.

První z neonacistů, David Vaculík z Horního Benešova, který včera vyvázl s podmínkou, je navíc jedním ze čtyř obžalovaných v kauze žhářského útoku ve Vítkově. Druhý, Tomáš Vassiov z Opavy, dostal za řádění na diskotéce dva roky natvrdo.

Vše se odehrálo loni na podzim, kdy skupina více než deseti zakuklených nacionalistů obklíčila rýmařovskou diskotéku a jeden z nich vhodil dovnitř dýmovnici. „V sále bylo asi osmdesát osob, došlo k panice a útěku ze sálu,“ popsala případ soudkyně Vladimíra Kikerlová.

Extremisté tyčemi a obušky mlátili lidi, kteří v šoku a se slzami v očích z dýmu vybíhali ze dveří. Jeden z účastníků koncertu odnesl řádění nacionalistů vážným zraněním, otřesem mozku a rozbitým obličejem. Protože útočníci měli kukly, nikoho se nepodařilo identifikovat, policisté ale na základě popisu oblečení zadrželi zhruba o dvě hodiny později několik osob v nedalekém Bruntále. Mezi nimi i Davida Vaculíka a Tomáše Vassiova.

Při prohlídce našli policisté i teleskopický obušek. Později se díky výpisu z jejich rozhovoorů mobilních telefonů zjistilo, že se oba nacházeli na místě činu. „Obžalovaným nebylo jednoznačně dokázáno, že by se toho zúčastnili. Proti Davidu Vaculíkovi je jediný nepřímý důkaz, z něhož lze vyvodit, že byl použit jeho mobilní telefon nebo SIM–karta,“ bránil u soudu své klienty advokát Miroslav Dvořák.

Přátelé obou obviněných vypověděli, že Vaculík a Vassiov byli v době útoku s nimi v restauraci v Bruntále. Soud však označil jejich výpovědi za nevěrohodné.

„Je zřejmé, že oba svědci nemluvili pravdu o době, kdy se pohybovali v restauracích,“ konstatovala soudkyně.

Před soudem vystoupil i další podezřelý žhář

Před soudem vystoupil jako svědek i další muž podezřelý ze žhářského útoku ve Vítkově, a to Václav Cojocaru. Byl jedním z těch, které policisté zadrželi po útoku na účastníky koncertu v Rýmařově. V jeho případě mu však paradoxně pomohlo to, co přitížilo oběma obžalovaným.

Výpis od mobilního operátora totiž prokázal, že jedním z těch, komu oba obžalovaní z místa činu v Rýmařově telefonovali, byl i Václav Cojocaru, který byl v té době podle signálu v Bruntále. Okresní soud v Bruntále nakonec potrestal Tomáše Vassiova z Opavy dvěma lety odnětí svobody do věznice s ostrahou. Vassiov se totiž činu dopustil v době, kdy byl podmínečně propuštěn z výkonu trestu za obdobný případ.

Za mřížemi byl za napadení několika Romů. David Vaculík od soudu odešel s šestiměsíční podmínkou. Soud na něho totiž musel nahlížet ještě jako na netrestaného, byť je nyní ve vazbě právě kvůli kauze Vítkov. V době podání obžaloby za případ v Rýmařově ale nebyl potrestán za nic jiného.

Zcela bez škraloupu ale není. „Vaculík byl odsouzen pro obdobný čin v Opavě. Byl uznán vinným, ale bylo upuštěno od potrestání,“ uvedla státní zástupkyně Kateřina Krčová.

Oba odsouzení se rozhodli pro odvolání. Odvolání zvažuje i státní zástupkyně. Navrhovala jsem pro Davida Vaculíka nepodmíněný trest a byl mu uložen podmíněný. Zvážím odvolání,“ řekla státní zástupkyně Krčová.