„Policie zatím zjistila, že muž takto napálil okolo třiceti lidí a také firmu, u které si auta pronajímal. Celková škoda se vyšplhala na téměř šest a půl milionu korun,“ řekla komisařka Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje Soňa Štětínská s tím, že kriminální komisař už muže obvinil z podvodu.

První klient si u něj objednal škodovku na jaře 2009. Domluvili se, že auto bude do měsíce. Písemnou smlouvu o tom ale nesepsali. Důvěřivý muž se auta nedočkal a také dodnes marně čeká na své peníze. Postupně podvedených přibývalo, hlavně mužů z Opavska.

Podnikání obviněného totiž skvěle fungovalo až do loňského léta. Podle policie měl dodat více než dvacet aut a dalším zájemcům, kteří nakonec dohodu zrušili, dluží peníze. Tento počet ale ještě nemusí být konečný. „Muž při schůzkách se zájemci uváděl různá jména. Hned v prvním případě se představil smyšleným, v dalších již pod jménem jiným, protože si ho změnil,“ pokračovala Soňa Štětínská.

Důvodem k tomu nejspíše bylo, že policisté i soudy už s tímto mužem své zkušenosti měli. „Obviněný Opavan byl již dříve za podobné skutky vyšetřován policisty z odboru hospodářské kriminality a soudně potrestán. Navíc byla proti němu nařízena exekuce. Je tedy jasné, že musel vědět nejen o dluzích z dřívější doby, ale také to, že nebude schopen sjednané zakázky dodržet, stejně, jako že nebude schopen splácet půjčku, kterou uzavřel,“ pokračovala Soňa Štětínská.

Muž si totiž v době, kdy páchal nové podvody, vzal ještě vysokou finanční půjčku a také uzavřel s jistou společností nejméně deset smluv o pronájmu vozidla. Ani ty ale neplatil. Za podvody v tomto rozsahu hrozí Opavanovi trest vězení v rozmezí od pěti do deseti let. Prozatím soud rozhodl o jeho vzetí do vazby.