Pomoc opavských policistů vyhledala čtyřiaosmdesátiletá seniorka z Opavy poté, co se stala terčem podvodníka a přišla o své peníze. Jak uvedla, ve čtvrtek minulého týdne okolo třetí odpoledne u ní zazvonil zatím neznámý muž a přesvědčil ji, že přichází ohledně vyplacení jejího odškodného za útrapy z období II. světové války.

Žena mu uvěřila a pozvala ho dál. „V obývacím pokoji pak pachatel poškozenou ženu požádal o rozměnění peněz pro vyplacení částky. Když si takto zajistil chvilku, kdy mu žena nevěnovala pozornost, ze stolu v obývacím pokoji jí odcizil volně odloženou bílou papírovou obálku, ve které se nacházela finanční hotovost ve výši 24 500 korun,“ řekla k případu policistka Dagmar Schindlerová.

Ta také uvedla přibližný popis muže, kterého policisté hledají pro trestný čin krádeže na osobách: „Jedná se o muže bílé barvy pleti ve věku 35 až 40 let, výšky 175 cm, plnoštíhlé postavy, s krátce střiženými vlasy nezjištěné barvy. Byl oblečen v tmavých kalhotách a plátěném saku. Mluvil plynule česky,“ uvedla ještě Schindlerová.

Tento případ, kdy se někdo zpravidla úspěšně pokusí podvést staršího člověka, není ani na Opavsku ojedinělý. Přesto je nový v tom, že se podvodník vloudil do bytu seniorky s tím, že jí nese peníze za to, co ji potkalo před šedesáti lety. Většinou postačilo jen prohlášení, že se jedná o zaměstnance plynáren nebo rozvodných závodů, a důvěřiví důchodci dveře v dobré víře otevřeli sami.

Znovu tak nezbývá než apelovat na to, aby senioři nevěřili každému, kdo u nich zazvoní. A když už otevřou, pak jen na mezeru vymezenou zajištěným řetízkem. Pokud se bude jednat skutečně například o odečet elektřiny, určitě nebude problém vidět průkaz nebo si vše ověřit například telefonem.

V neposlední řadě pak většinou firmy, které se takovými službami zabývají, dají vědět dopředu třeba upozorněním na nástěnce v chodbě. A pokud by už nějaký podvodník zavítal právě k vám, určitě si po žádosti o průkaz nebo informaci, že si vše ověříte v centrále, pospíší s výmluvou, že ho nemá u sebe nebo že si spletl vchod.