K pokusu o brutální vraždu došlo předevčírem kolem jednadvacáté hodiny v bytě na Zámeckém okruhu v Opavě. Městská policie tam na základě oznámení sousedů našla spoutaného a pobodaného jedapadesátiletého muže.

Podle sousedů jde o počítačového inženýra, který pracuje pro opavskou charitu ve Vlaštovičkách. Strážníci ho našli svázaného silonovou šňůrou do kozelce se sedmi bodnými ranami na zádech. Pouze jedna z nich však oběti způsobila vážnější zranění. Muž v současnosti leží ve Slezské nemocnici a podle lékařů není ohrožen na životě.

Sám napadený strážníkům řekl, že se ho pokusil zabít muž, kterého zná. Že je případ nezvykle závažný, dokládá hlavně skutečnost, že pobodaného muže policisté v nemocnici neustále pečlivě hlídají. „Ochranu poskytujeme při podezření, že by se pachatel mohl chtít zbavit jediného svědka svého činu,“ informoval redakci krajský policejní komisař Jiří Klein.

Co se v Domě hrůzy vlastně stalo?

V úterý vpodvečer údajně sledoval jednapadesátiletý zrakově postižený inženýr ve svém bytě č. 309 televizi. Nebyl ale sám. Seděla tam s ním i osoba, která ho během večera brutálně napadla, pobodala a ukradla mu dva tisíce a kreditní kartu.

21.00: František Kučík, nájemník bytu č. 408 při sledování televize zaslechl volání o pomoc. Po chvíli zjistil, že křik se ozývá ze třetího patra z bytu č. 309. Muž volal, že je spoutaný a pobodaný. František Kučík proto se sousedkou ve 21.05 hodin zavolali hlídku městské policie s tím, že muž bude potřebovat také lékařskou pomoc.

21.15: Městská policie přijíždí na místo. Výslechem přes uzamčené dveře strážnící zjistili, že informace pana Kučíka se zakládají na pravdě. Strážník nejprve podle svědků odmítal vyrazit dveře s tím, že musí počkat na hasiče, když ho však lidé upozornili, že jde o lidský život, dveře vyrazil.

21.20: V bytě strážníci zjistili, že k proniknutí k muži jim brání ještě jedny uzamčené dveře, které nejdou vyrazit. Požádali proto podle strážníka Ivo Špičáka obyvatele sousedního bytu, zda by přes jejich balkon mohli přelézt k poškozenému muži, což se jim podařilo.

21.30: Dostali se k poškozenému, který byl svázán silonovou šňůrou do kozelce, a při bližším ohledání hlídka zjistila, že má na zádech několik bodných ran. Strážníci poskytli muži první pomoc a přivolali na místo lékaře a Policii České republiky Opava, která na místě celou událost převzala a následně ji předala k prošetření krajské policii v Ostravě.

Muž byl záchrankou převezen na chirurgii do Slezské nemocnice v Opavě. „Na místě jsme muži zastavili krvácení, provedli klinické vyšetření, zajistili žilní linku a podali infúze a analgetika,“ uvedl ředitel opavské záchranky Milan Ticháček s tím, že bodná zranění muže vyhodnotili záchranáři jako středně těžká.

Podle krajského policejního komisaře Jiřího Kleina je zatím útok klasifikován jako loupež s přitěžujícími okolnostmi. „Zatím pachateli hrozí pět až dvanáct let vězení. Až vystřízliví a my ho vyslechneme, může dojít k překvalifikování trestného činu na pokus o vraždu,“ vysvětlil Jiří Klein.

Stále křičel: Pomoc, volejte policii

Osmačtyřicetiletý zaměstnanec Technických služeb Opava František Kučík by se bez nadsázky mohl považovat za muže, který pobodaného zachránil. Právě on totiž zaslechl volání o pomoc a rozhodl se, že nebude dělat, jako že nic neslyší. Přesto vystupoval skromně a zpočátku dokonce nechtěl ani otevřít dveře.

„Já bydlím o patro výš, takže jsem nejdřív myslel, že ten křik jde od sousedky. Šel jsem proto pro ni a pak jsme spolu zavolali městskou policii,“ řekl obyvatel domu, kterému se podle něho právem říká Dům hrůzy.

„Bydlím tu rok a půl, za tu dobu se nic nestalo. V minulosti zde však došlo k několika vraždám i sebevraždám,“ uvedl.Podle něj je hlavně divné, že sousedi nic neslyšeli a nic neudělali. „Vždyť když on ho bodal, tak přeci musel křičet. Jenže lidé jsou dnes lhostejní. Já jsem ho například vůbec neznal,“ řekl s tím, že kdyby se sousedkou nezavolali policii, neví, kdo by to udělal místo nich.

„Možná by ten pán vykrvácel, nevím. Stále jen bez přestání křičel: Volejte policii! Pomoc, pomoc!“ naznačil František Kućík, jak napjatá situace předevčírem v domě panovala. Strážníci podle něho na místo přijeli během deseti minut. Jeden z nich mu prý mezi řečí prozradil, že pachatel by se měl jmenovat Alexander. „Snad by mělo jít o Ukrajince, ale nevím, co je na tom pravdy.“

Sousedka: Chodil ke mně pro kávu

Když jsme včera kolem jedné hodiny odpolední přišli do třetího patra Domu hrůzy, přivítala nás policistka strážící zapečetěné dveře bytu 309. Právě popíjela kávu, kterou jí donesla dvaašedesátiletá žena bydlící přímo naproti. Své jméno prozradit nechtěla, přes počáteční odmítání se však o svém sousedovi nakonec rozpovídala.

„Byl to velice slušný člověk, inženýr a odborník na počítače. Chodil si ke mně půjčovat kávu. Znala jsem ho velmi dobře,“ řekla nám a do očí se jí přitom hrnuly slzy. „Včera večer to tu bylo opravdu strašné. Nevím, co bych vám víc říkala. Chudák pán křičel, volal o pomoc. Pak přijela policie a byl tu rachot,“ dodala s tím, že napadený, jehož jméno nebudeme z etických důvodů zveřejňovat, byl prý zrakově postižený.

„Měl jedno oko špatné, jezdil kvůli tomu k doktorovi a pracoval v charitě ve Vlaštovičkách,“ pokračovala a jen nevěřícně uvažovala nad tím, kdo mu to mohl udělat.

„Absolutně se nescházel s žádnými pochybnými lidmi. Stýkal se pouze s jedním pánem, co jsem slyšela, možná to byl cizinec, ale nevím, zda to byl ten vrah,“ vysvětlila a na závěr poznamenala: „Víte, co mi ale přijde divné? Že ho svázal do kozelce. Tak se u nás přece neloupí. To jsou praktiky zahraniční mafie.“