Vše začalo, když se na scéně objevil policejní kynolog Petr Kubesa se služebním psem Karem. Pes zachytil stopu a sledoval ji po vyšlapané cestě kolem hrazení fotbalového stadionu až na ulici U Stadionu.

Pokračoval před vchod do jedné z hlučínských firem a odtamtud zamířil na kolejiště. Asi po 50 metrech našel v křoví vedle kolejí odložený batoh, ve kterém byly odcizené věci v hodnotě téměř 11 tisíc korun. Hlučínští policisté tak mohli věci vrátit majiteli.

Ten neváhal ocenit služebního německého ovčáka chuťovkou.

Jak redakci řekl vrchní inspektor opavských psovodů Petr Kubesa, tato zásluha rozhodně nebyla Karovou první. „Ročně máme deset až dvanáct větších případů, co se opravdu povedou. Kromě stopování pomáhají psi také u obranných prací, například při výtržnictví na fotbale.

Používají se také při pátrání po ztracených osobách,“ uvedl Kubesa s tím, že služební psi se cvičí od deseti týdnů věku a výcvik trvá přibližně do pěti let. Poté se připravují další štěňata.

„Služební psi se už od štěněte nesmějí bát lidí a nových věcí. Musejí mít zájem o hru, kterou využíváme při výcviku. Psa to musí bavit, jinak by nespolupracoval, jak by měl,“ podotkl. Jak doplnil, v desíti či jedenácti letech si psy berou domů a nastupuje mladší generace.

„Kar je můj čtvrtý pes,“ uzavřel.