Trestní stíhání je vedeno proti muži, u kterého kriminalisté zadokumentovali dosud jedenadvacet skutků. „Škoda vyčíslená znaleckými posudky se pohybuje mírně nad hranicí pěti milionů korun. Druhý muž obviněný v případu zemřel,“ informovala Soňa Štětínská z krajského ředitelství Policie ČR v Ostravě.

Podle ní má spisový materiál přibližně 2900 stran. Trestná činnost pachatelů spočívala v tom, že v několika případech zasáhli do měřicích soustav elektrické energie na odběrních místech v regionu Opavska a Karvinska, dále také na Bruntálsku a Přerovsku.

Muži se měli vždy předem dohodnout s odběrateli energie na následném postupu: mechanicky rozebrali ochranné prvky elektroměrů a změnili údaje na jejich číselnících. Tím se snížily údaje o odběrech a skutečné spotřebě elektrické energie na jednotlivých odběrních místech.

Neoprávněný zásah maskovali velice kvalitními napodobeninami ochranných prvků. Výsledek byl samozřejmě vždy pro zadavatele takové zakázky příjemný. Pracovníci firmy, kteří prováděli pravidelné odečty údajů na elektroměrech, na první pohled nic nepoznali a opsali pro následné zúčtování nižší spotřebu energie.

„Práce krajských kriminalistů, kteří se zabývají hospodářskou trestnou činností, byla opravdu mravenčí. První podněty k prověření podezření z podvodného jednání přijali policisté na severní Moravě koncem září roku 2008 od zástupců firmy, která zajišťuje v našem regionu dodávky elektrické energie do domácností a firem.

Rozjelo se mimořádně náročné vyšetřování. Bylo potřeba i znalecky vyhodnotit minimální škodu způsobenou neoprávněnými odběry na konkrétních odběrních místech. V rámci vyšetřování mimo jiné vyslechli několik desítek osob. Vyžádali si rovněž znalecké posudky z oboru kriminalistické techniky, odvětví mechanoskopie a elektrotechniky, a dále oborů energetika, ekonomika, odvětví ceny a odhady nákladů a cen v oblasti energetiky a vytápění,“ uvedla Štětínská.

V průběhu vyšetřování došlo k nečekanému vývoji. V květnu roku 2009 policisté informovali, že v případu obvinili počátkem loňského března tehdy čtyřiatřicetiletého muže z Karviné a o pět let staršího muže z Opavy z trestného činu podvodu.

Zadokumentovaných případů bylo v té době třináct a finanční částka, o kterou společnost přišla a na kterou měla za dodávku elektrické energie nárok, se vyšplhala natéměř čtyři miliony korun. Vyšetřování nadále probíhalo a nyní je trestně stíhaný už jen jeden z mužů - starší z dvojice.

Kriminalisté u něj zadokumentovali dosud jedenadvacet skutků. Škoda, která je vyčíslena znaleckými posudky, se pohybuje už mírně nad hranicí pěti milionů korun. Mladší z obviněných mužů v průběhu minulého roku zemřel.

„U něj měli policisté zadokumentováno přes třicet skutků se škodou přes sedm milionů korun. Výčet skutků nemusí a patrně ani nebude konečný. Vzhledem k probíhajícím kontrolám ze strany oznamovatele může dojít ke zjištění dalších neoprávněných zásahů, které mají souvislost s vyšetřovanousérií,“ dodala Štětínská.

Policisté dokončili vyšetřování a předložili spis s návrhem obžaloby státnímu zástupci. Právní kvalifikace skutku se v souvislosti s nárůstem počtu zadokumentovaných skutků a v souvislosti s novým trestním zákoníkem účinným od 1. ledna letošního roku změnila na trestný čin podvodu podle § 209.

Za tento čin lze pachateli uložit až deset let vězení.