Takový příběh se odehrál před několika dny na Křížové ulici ve Vítkově. „Dosud neznámý pachatel se dopustil trestného činu nedovolené výroby a držení omamných a psychotropních látek a jedů,“ komentoval případ mluvčí opavské policie René Černohorský.

Jak dále uvedl, rostliny marihuany ve výšce 180 až 240 centimetrů byly zaslány do policejních laboratoří k provedení kvalitativní a kvantitativní chemické expertizy. „Po osobě, která rostliny zasadila a pěstovala, se pátrá.

Případ prošetřují opavští kriminalisté,“ zmínil Černohorský. Vítkovskému pěstiteli nyní hrozí odnětí svobody od jednoho do pěti let.

„Pokud by pachatel poskytl marihuanu osobě mladší osmnácti let, hrozí mu vězení od dvou do deseti let,“ dodal Černohorský.

Lidé by drobné pěstitele nestíhali

Trestat drobné pěstitele marihuany, nebo ne? Takovou otázku jsme včera položili některým Opavanům. Z odpovědí vyplývá, že tresty by měly zohledňovat účel, pro který jsou rostliny pěstovány.

„Pokud někdo pěstuje konopí pro svou potřebu a dál ho neprodává, pak by to trestné být nemělo,“ uvedl Jan Mučka z Bolatic. Podle Matěje Burdy je také důležité stanovit, jaké množství pěstovaných rostlin je malé a jaké už ne.

„Pokud někdo pěstuje deset rostlin, tak už drobným pěstitelem podle mě není. A navíc, pokud je součástí nějakého rozjetého byznysu, tak by to mělo být rozhodně postihováno,“ uvedl Matěj Burda z Opavy.

Kristýna Koláčková z Opavy se domnívá, že je třeba jednat podle zákona. „Pokud je u nás marihuana nelegální, tak by se její pěstování mělo trestat. Mělo by se ale rozlišovat, jestli to je pro vlastní potřebu, a pokud ano, tak bych doporučovala mírnější tresty,“ uvedla s tím, že ona sama má na užívání této lehké drogy spíše benevolentnější názor a hlasovala by pro její legalizaci.

Podle dalších otázka nestojí tak, zda trestat pěstitele přísně či ne, ale zda se nevěnovat více prevenci než represi. „Myslím, že by pěstitelé neměli být přísně trestáni. Spíše jde o prevenci a o to, aby mladí měli možnost nějakého smysluplného využití volného času, jako jsou kroužky a další věci. Užívání drog je už jen následek. Více bych apeloval na učitele a rodiče, aby se věnovali prevenci,“ uvedl Karel Kostera ze Stěbořic.

(mif)