Hořejší Kunčice třikrát, Lhota u Opavy dvakrát, jednou Dolní Životice a dvakrát Melč. To je výčet zlodějských akcí tříčlenného gangu.

Tři muži z Ostravy pracovali prakticky jako profesionálové. V noci přijeli k prodejně, rozbili sklo ve dveřích nebo výloze, naplnili pytle cigaretami, alkoholem nebo třeba cukrovinkami a za dvě tři minuty byli pryč. Celkem osmkrát takto od ledna do začátku června vyrazili na Opavsko.

Co ale nepředpokládali, bylo, že opavští kriminalisté také nespí. Pomocí videozáznamu z napadených prodejen poznali jednoho ze zlodějů, a protože trojice už měla za sebou policistům dobře známou minulost, šli prakticky najisto i pro dva zbývající. Jediným problémem bylo, že se muži, kteří dlouhodobě nikde nepracují, nezdržovali ve svých oficiálních bydlištích. Proto byli 9. června hodně překvapení, když před sebou uviděli odznak kriminální policie.

Tři zloději nejsou na poli kriminality žádnými nováčky. Nejmladšímu je 53 a nejstaršímu 57 let. V kriminále to znají jako málokdo. Všichni mají za sebou více než dvacet trestů za krádeže, jeden z nich už čeká na další, jiný se z vězení vrátil v loňském listopadu. Byli dlouhodobí kamarádi, dva z nich dokonce příbuzní.

Organizátor trojice, který kdysi na Opavsku žil, vždy zavolal ostatní telefonem a v noci vyrazili. Nejeli do konkrétní obce a konkrétní prodejny, prostě hledali tu, která bude pro ně nejjednodušším cílem. Tu pak obvykle mezi druhou a čtvrtou hodinou vykradli.

Provozovatele prodejen společnost Tempo tak připravili o zboží za tři sta tisíc a na výlohách udělali škodu dalších téměř padesát tisíc korun. Na své cesty jezdila trojice Škodou Favorit. V ní po zatčení našli kriminalisté její nádobíčko.

Nástroje, které používali při vloupačkách. Novinářům je ve čtvrtek ukázali Radovan Dušek, Martin Černý a Petr Vítek, tři z opavských kriminalistů, kteří na případu pracovali. Kladiva a štípací kleště, obyčejná, taková, jaká běžně koupíte. Jen páčidla byla domácí výroby.

„Nástroje, které jsme u pachatelů zajistili, teď ještě půjdou na další expertizu,“ upozornil Petr Vítek s tím, že je pravděpodobné, že se výčet činů trojice ještě rozšíří. Jak se kriminalisté domnívají, zloději působili i dalších okresech sousedících s Opavskem.

Už teď jim ale za prokázané přečiny krádeže a poškozování cizí věci formou spolupachatelství hrozí trest v rozmezí od jednoho do pěti let. Pokud se ale ukáže, že opravdu kradli i jinde a škoda se vyšplhá nad půl milionu korun, mohou si za mřížemi posedět až osm let.

Na to, co s nimi dál bude, zatím čekají ve vazební věznici.