Konečně. O šmejdech a jejich nekalých tricích se natočily už hodiny filmových záznamů a napsaly nekonečné řádky slov, v praxi se ale nic moc nezměnilo.

Výrazně zdvižený varovný prst všem podloudníkům tohoto ražení ale ukázal v minulých dnech Okresní soud v Opavě. Podmínečný trest jednoho roku se zkušební dobou na dvacet měsíců si odsud za podvod odnesl dealer, který během předváděcích akcí balamutil seniory. Vnucoval jim zboží, jež bylo údajně výrazně zlevněno. Jenže tomu bylo přesně naopak.

„Bylo prokázáno, že se obviněný dopustil podvodu na čtyřech ženách, kdy nejstarší je ročníku 1927 a nejmladší ročníku 1944. Odsouzený pořádal předváděcí akce, při nichž nabízel fiktivní slevu na kuchyňské zboží, především roboty. Věci nabízel za částku šedesát pět tisíc korun a po slevě za třicet pět tisíc korun.

Při procesu přitom bylo dokázáno, že zboží pořizoval na vietnamských tržnicích za sumy od čtyř do sedmi tisíc," uvádí mluvčí opavského soudu Tomáš Kamrádek. Obžalovaný se proti rozsudku neodvolal.

Výrok opavského soudu vítají i všichni členové Sdružení obrany spotřebitelů v čele s předsedkyní Gertou Mazalovou. Na druhé straně ho ovšem nepřeceňují.

„Jsme rádi a vítáme toto rozhodnutí, které snad bude i varovným signálem pro podomní prodejce. Samotný problém využívání nekalých obchodních praktik ať už při podomním prodeji nebo na předváděcí akcích to však samozřejmě nevyřeší. To je komplexnější problém. Ale spotřebitelům svítá naděje, že i u nás se mohou dočkat konečně spravedlnosti nejen na papíře, ale i v životě a že i šmejdi neujdou trestu," nechává se slyšet Gerta Mazalová.

Současně hovoří o tom, že tresty pro tzv. šmejdy by měly být mnohem tvrdší.

Například i udílené pokuty zatím podle ní většinou maximálního limitu 200 tisíc korun ani zdaleka nedosahují. „Dle judikatury Nejvyššího správního soudu nesmí být uložená pokuta pro podnikatele likvidační. Naše organizace to sice respektuje, nicméně domníváme se, že by tato pravidla měla být doplněna o pravidlo dvakrát nebo třikrát a dost," doplňuje Gerta Mazalová.

Smutným faktem je, že současná vlna nevole a pozornost soustředěná na šmejdy paradoxně jejich úbytku nepomáhá. Naopak jich přibývá. Nestačí ani vyhlášky zakazující podomní prodej ve většině měst a obcí. Podvodníci jsou totiž buďto tak drzí, že zákaz naprosto ignorují, nebo tak vychytralí, že ho nějakým způsobem obejdou.

Nová doba si od šmejdů žádá nové triky. Jelikož se nyní Česká obchodní inspekce více soustředí na kontroly předváděcích akcí a jejich pořadatelé mají dokonce ohlašovací povinnost, tak se podloudné společnosti vydaly jinou cestou.

„Podle hesla 'nemůžete vy k nám, my přijdeme k vám' předvádějí své výrobky spotřebitelům doma v rámci podomního prodeje. Snaží se dostat do bytu nebo domku a tam předvádět vysavače, různé domácí spotřebiče a podobně. Spotřebitelé velmi riskují, když si vpustí neznámé lidi do svého bytu.

Seniorka, která vpustila do bytu dva muže, ze strachu podepsala všechno, co jí předložili, a neodvážila se ani žádat smlouvu, kterou si odnesli," uzavírá příkladem Gerta Mazalová.