Poslední případ před nedávnem ohlásil městské policii muž, jehož devětašedesátiletá matka si do bytu pustila neznámou mladou slečnu. Představila se jako pracovnice jedné společnosti, která dodává energie, a nabídla novou smlouvu. Seniorka měla co do činění ne s jednou, ale rovnou se dvěma ženami. Zatímco jedna vešla dále do jejího bytu, druhá odešla někam pryč. Matka oznamovatele celé události se nakonec nechala zlákat a nový kontrakt o dodávce zemního plynu se rozhodla podepsat.

Synovi se ovšem smlouva zdála nevýhodná a chtěl od ní odstoupit, s čímž mu pomohli strážníci. Především se mu ovšem vůbec nelíbily praktiky, jimiž žena podpisu dosáhla. U dveří bytu totiž neměla co pohledávat a nabízet. „Strážníci projeli nejbližší okolí, aby zkontrolovali, zda se někde nenachází osoba odpovídající popisu. Bohužel s negativním výsledkem,“ komentovala tisková mluvčí Městské policie Opava Petra Wittek Stonišová. Celá záležitost se řeší jako přestupek, spadá tedy do kompetence přestupkového oddělení odboru vnitřních věcí opavského magistrátu.

S podomními prodejci je nejlépe si vůbec nic nezačínat a nepouštět je do domácnosti. U neodbytných jedinců se vyplatí trvat na předložení příslušných dokladů, případně si ověřit jejich návštěvu u společnosti, jíž se zaštiťují. „Pamatujte si, že výhodné nabídky se mezi dveřmi neuzavírají, a čas, který si zkrátíte rychlým podepsáním smlouvy, investujete pak do jejího zrušení. Při jakémkoliv podezření, že byste mohli být obětí protiprávního jednání, ihned volejte bezplatnou linku tísňového volání 158 Policie České republiky nebo Městskou policii Opava číslo 156. Přivolaná hlídka provede kontrolu těchto neznámých osob a zjistí, zda se opravdu nejedná o podvodné chování,“ zdůrazňovala Petra Wittek Stonišová a ještě upozornila na jednu důležitou skutečnost: „Pokud vám prodejce před schůzkou zavolá a vy potvrdíte, že může přijít, nejedná se již o podomní prodej. Zvláště u osob seniorského věku je zde na místě velká opatrnost.“