Tak varují severomoravští kriminalisté ty, kteří by se nechali oklamat podvodným šekem vystaveným zahraniční firmou.

Princip je jednoduchý. Podvodníci ze zahraničí si na inzertních internetových stránkách vytipují vhodné prodejce. Ty mailově kontaktují pod smyšlenou identitou a projevují zájem o nákup zboží. Komunikují zpravidla v anglickém jazyce.

Úhradu zboží nabízí formou šeku zahraniční banky. Šek následně pošlou na adresu prodejce v poštovních obálkách jako obyčejné zásilky. Šek účelově vystaví na mnohonásobně vyšší částku, ale hned po doručení, pod různými záminkami, požadují vrácení přeplatku s tím, že další podmínky obchodu upřesní až poté, co dojde k inkasu šeku bankou v České republice.

Tuzemští prodejci tedy zašlou přeplatek prostřednictvím jisté zásilkové služby. Nevědí, že doručení je anonymní. Po následném zjištění, že banky odmítají šek proplatit z důvodu nepokrytí nebo jeho nepravosti, jakákoli komunikace s „protistranou“ končí. Peníze jsou ale dávno pryč…

„Tento fenomén je pokračováním trestné činnosti podvodného charakteru, kterou páchají cizí státní příslušníci. V podvědomí jsou veřejnosti známé jako Nigerijské dopisy,“ upozorňuje tisková mluvčí severomoravské policie Soňa Štětínská.

Další podrobnosti a popisy jednání i znaků podvodných šeků najdou čtenáři na www.policie.cz, stránkách Krajského ředitelství Severomoravského kraje.