Nešťastná láska? Rodinné problémy? Deprese? Ať už stálo za činem dvaadvacetiletého mladíka z Hlučínska cokoli, dohnalo jej to až na samou hranici sebezničení. Byla sobota, asi patnáct minut před půlnocí. Zoufalý mladík v tu chvíli volá na tísňovou linku 158, kde oznamuje, že se chce zabít, a to skokem ze silážní věže v areálu bývalého markvartovického statku.
Na udané místo okamžitě vyrazila hlídka hlučínských policistů. „Policisté zjistili, že se na místě, přibližně třicet metrů nad zemí, opravdu nachází nějaký muž," popisuje opavský policejní mluvčí René Černohorský.
K události byl tedy povolán policejní vyjednávač Krajského ředitelství Policie Moravskoslezského kraje Ostrava. Jeho práce ale začala již mnohem dříve, než dorazil. Po celé cestě na místo totiž s mladým mužem, jenž si hodlal sáhnout na život, mluvil telefonicky. Po příjezdu pak za ním vylezl. „Ze silážní věže byl pak dvaadvacetiletý muž sundán dolů za pomoci horolezeckých popruhů a následně byl předán osádce hlučínské rychlé záchranné služby," pokračuje Černohorský.
Ošetřující lékař poté rozhodl o převozu muže na traumatologickou ambulanci do Městské nemocnice v Ostravě. Měl totiž omrzliny a trpěl těžkým podchlazením.
Ne vždy ale fungovali v našem regionu profesionální vyjednávači. Na doby, kdy nebyla hlavní náplní jeho práce zejména komunikace s médii, ale právě také vyjednávání se sebevrahy, vzpomíná René Černohorský. V paměti mu zůstává zejména jeden krušný rok.
„Všechno se stalo tak před dvěma až třemi lety. Nejprve jsem rozmlouval sebevraždu muži, jenž chtěl skočit ze stožáru vysokého napětí ve Velkých Hošticích. Další případ se týkal muže, jenž chtěl pro změnu spáchat sebevraždu skokem z věže jednoho mobilního operátora v Klokočově. Třetí případ byl poté opět skokan, a to tentokrát asi dvacetiletý mladík v Opavě.
Většinu sebevražd v našem regionu se lidem, již se o ně pokoušeli, podařilo rozmluvit. Zatím poslední případ naštěstí nebyl výjimkou.