Těžko pochopitelný hyenismus či zvrácený smysl pro humor. Nic jiného za tím stát nemůže. Neznámý muž si „křeny“ pečlivě vybírá. Telefonuje vždy jen seniorům, kteří mají vnuky. Za jednoho z jejich prapotomků se poté vydává a předstírá, že je v pozici, kdy akutně potřebuje finanční pomoc.

Záminky už se liší, ale často zde hraje hlavní roli půjčka na koupi auta. Ve čtvrtek 12. ledna přišlo na policii ohlášení podobného chování hned třikrát.

První zamýšlenou obětí falešného vnuka byla čtyřiaosmdesátiletá žena z Opavy-Kateřinek. Podvodník jí volal už o půl desáté ráno. Zahrál jí na city a požadoval po ní nedefinovanou půjčku na zakoupení nového auta. Babička se ale nenechala zaskočit a odmítla ho.

„Sdělila pachateli, že mu žádné peníze půjčit nemůže. Neznámý volající sice reagoval slovy, že zavolá za hodinu, ale již se s poškozenou nekontaktoval,“ sděluje za opavskou policii Dagmar Schindlerová.

Poté, co mu pšenka nevykvetla v prvním případě, obrátil svou pozornost zase jinam. Nečekal přitom ani hodinu. V deset se stala jeho terčem devětaosmdesátiletá žena žijící v Englišově ulici v Opavě. Postup byl opět stejný a neznámý pachatel si zahrál na jejího vnuka.

„Uvedl, že se nachází v nějakém opavském autobazaru, kde si hodlá zakoupit vozidlo. Zeptal se, zda by ji nemohl navštívit v místě jejího bydliště, a to za účelem zapůjčení finanční hotovosti. Žena mu ale odpověděla, že to nejde, neboť právě odchází pro oběd. Poté byl hovor ze strany volajícího muže ukončen,“ popisuje Schindlerová.

Muž se ale nevzdal a zkusil to i do třetice. Bylo jedenáct, když volal zase do Kateřinek. Avšak do jiného domu. Tady mu vzala telefon šestaosmdesátiletá žena. Také ve třetím případě se podvodníkův postup opakoval. Opět se staré paní představil jako její vnuk a prosil ji o finanční výpomoc při koupi auta. Tentokrát byl navíc i konkrétnější. Chtěl si vyprosit jedno sto tisíc korun. A málem se mu to podařilo.

„Seniorka mu nejprve zapůjčení finanční hotovosti přislíbila, avšak až poté, co navštíví banku. Volající jí sdělil, že opětovně zavolá za hodinu. Po skončení hovoru si ale žena uvědomila, že její vnuk má zcela jiný hlas, a svému skutečnému vnukovi sama zavolala. Ten své babičce samozřejmě sdělil, že o žádnou půjčku nežádal,“ říká Schindlerová. Rovněž třetí případ tak dopadl dobře.

Na čtvrtý a pátý pokus si počkal muž do druhého dne. Znovu přitom telefonoval do Kateřinek, tentokrát jedné osmdesátileté a další pětasedmdesátileté ženě. Změnil ale taktiku a už nechtěl peníze na auto, ale na dárek pro své rodiče. V prvém případě ještě nepochodil. Stařenka sice nejprve se stotisícovou půjčkou souhlasila, avšak když jí muž sdělil, že pošle svého známého, couvla. To ji zachránilo před krádeží.

To ve druhém případě už seniorka takové štěstí neměla. Stejná story, stejný postup. Jenže teď žena souhlasila a nepřekvapilo ji ani to, když její falešný vnuk přišel s plánem, že pro peníze pošle svého známého, jelikož sám nemá čas. Dobromyslná žena tak předala čtvrt hodiny po telefonátu do rukou neznámého muže pět tisíc eur čili asi 125 tisíc korun. Podvodník tak slavil úspěch.

Aby toho všeho nebylo málo, kromě falešného vnuka se na scéně objevil také falešný zeť. Zatím jednou. Stalo se tak uplynulý pátek v Kravařích. Osmaosmdesátileté ženě se po telefonu vyptával na peníze, které má schované doma, neboť prý potřebuje na něco půjčit. Když ale do místnosti, kde babička telefonovala, vstoupil její příbuzný a ona mu řekla, oč se jedná, pachatel telefon položil.

Zda se nepokoušel falešný vnuk nebo zeť vyzrát i na další seniory, toť otázka. Není totiž zdaleka jisté, že se všechny jeho zamýšlené oběti vždy obrátí na policii. Policie tak vydává toto varování: „Vzhledem k tomu, že se jedná v průběhu posledních dní již o několik případů pokusu o podvod a jeden případ dokonaného skutku podvodu, policisté upozorňují občany, především seniorského věku, aby na obdobné telefonáty neznámých volajících, představujících se jako jejich příbuzní, nijak nereagovali.

Občany prosíme, aby v takových případech věc neprodleně oznámili buďto na nejbližší policejní služebně, anebo prostřednictvím tísňové linky čísla 158. Skutky, ke kterým došlo v Opavě, se intenzivně zabývá a po neznámém pachateli pátrá tým policistů opavského obvodního oddělení.“