Jeho trestní stíhání zahájil opavský kriminální komisař již 21. ledna tohoto roku, ale osobně mu to mohl sdělit až ve čtvrtek. To se mladíka, který byl opět na útěku, podařilo zajistit opavským policistům.

Toulal se po Opavě

Policisté šli prakticky najisto. O tom, že se šestnáctiletý chovanec ostravského dětského diagnostického ústavu potuluje po Opavě, věděli, teď ale dostali informaci, že je před budovou Všeobecné zdravotní pojišťovny na Denisově náměstí. Kolem jedenácté dopolední mladíka policisté uviděli u vchodu do budovy VZP. Vyzvali jej k prokázání totožnosti.

Chlapec ale nemohl předložit žádný doklad a s policisty se nechtěl bavit. Ti se tak rozhodli předvést ho na nedalekou služebnu místního obvodního oddělení. „V blízkosti policejní budovy se ale mladík rozběhl a dal se na útěk. Zákonné výzvy: „Jménem zákona, stůjte!“ ale nechtěl slyšet a utíkal směrem k baru v Otické ulici, kde jej policisté dostihli,“ popsala nejnovější mladíkův prohřešek policistka Dagmar Schindlerová.

Protože se opět mladík snažil policistům vytrhnout, zakročující policista použil zákonné hmaty a chvaty a následně mu na ruce nasadil pouta. Teprve až na policejní služebně tak měli muži v uniformách možnost ověřit, že se skutečně jedná o uprchlého chovance dětského ústavu. Proto o jeho zajištění vyrozuměli vychovatelku.

Místo do ústavu do vězení

Zadržený pak putoval před kriminálního komisaře. „Následně rozhodl opavský okresní soud o jeho umístění v ostravské vazební věznici, kam byl ještě odpoledne eskortován,“ doplnila ještě Schindlerová.

Už tehdy v lednu bylo jasné, že mladík je notorickým zlodějem. „Celkem čtyřikrát se vloupal do rodinného domu svých rodičů na Opavsku, v jednom případě odcizil finanční hotovost matce své přítelkyně, u které přespával, a v jednom případě se neoprávněně zmocnil auta Renault Thalia,“ popsala předchozí aktivity mladíka, který již několikrát z ústavu pro mladistvé utekl, policistka s tím, že odcizené vozidlo policisté už zajistili.

Také při útěku, který skončil předevčírem v Opavě, se pravděpodobně dopouštěl dalších krádeží. Co vše se mu podařilo, teď šetří opavští kriminalisté.