Brutálním pokusem o znásilnění, kterému zabránil náhodný svědek, se v úterý začal zabývat Okresní soud v Ostravě. Na lavici obžalovaných usedl dvaačtyřicetiletý Jan S. z Opavska. Ve vězení by v případě uznání viny mohl strávit až deset let.

K činu došlo 26. května letošního roku v Ostravě-Třebovicích. Sedmadvacetiletá žena se před půlnocí vracela tramvají na lince číslo 4 domů ze zaměstnání. Spolu s ní cestoval i Jan S. Nikdy předtím se neviděli. Když vystupovala v Ostravě-Třebovicích, vyběhl za ní. Pak ji sledoval.

Po chvíli se ho zeptala, co po ní chce. Zvrhlík jí nabídl pět tisíc korun za ukázání prsou. Po odmítnutí se na ni podle obžaloby vrhl. Za ruce ji odtáhl přes silnici, pak ji chytil za vlasy a odvlékl na louku. Zde jí opět surově napadl s tím, že pokud mu bude po vůli, zaplatí deset tisíc korun. Pak ji začal osahávat a svlékat.

„Bránila jsem se a volala o pomoc,“ uvedla napadená žena. Naštěstí se objevil svědek, který na násilníka zakřičel a přinutil ho k útěku.

Zachránce cestoval stejnou tramvají jako oběť a Jan S. „Když se zavíraly dveře, viděl jsem, jak za tou slečnou vyběhl z tramvaje. Podíval jsem se, co se děje. Ta slečna jakoby ho odstrčila od sebe. Já jsem na další zastávce vystoupil,“ vzpomínal svědek, který v předtuše, že se něco mohlo stát, vyrazil zpátky. Nikoho již na místě nezastihl. Rozhodl se však prohledat okolí. Pak zaslechl volání o pomoc…

„Viděl jsem, jak dívka leží v trávě a on na ni klečel. Něco jsem na něho zakřičel, on utekl,“ uvedl zachránce.

Žena utrpěla drobnější fyzická zranění, psychické následky v podobě úzkosti a strachu si však zřejmě ponese po zbytek života. „Občas se mi špatně spí, občas se mi to vrací, trpím úzkostí a brečím,“ uvedla.

JE MI TO LÍTO

Jan S. v přípravném řízení odmítl vypovídat, v úterý se před soudem přiznal a žádal o odpuštění.

„Velice mě to mrzí. Je mi to nesmírně líto. Slečně se moc omlouvám a prosím o odpuštění. Byl jsem pod vlivem alkoholu a drog,“ hájil se před soudem s tím, že vypil přes půl litru vodky, kterou kombinoval s pervitinem. Na celý průběh útoku si podle svých slov nepamatuje.

„Uvědomuji se jen, že jsem vystoupil z tramvaje. Pak si vybavuji, že se mě zeptala, co chci. Vím, že jsem měl nemístné řeči. Ona mi jednu flákla, já jsem ji chytil za ruku. Vím, že jsem na ni klečel. Pak někdo přišel a křičel. Jinak mám ale tmu,“ tvrdil Jan S.

V průběhu útoku se agresor udeřil do hlavy a tekla mu krev. Ta potřísnila oblečení oběti. Z krve se podařilo získat DNA a při následné prověrce v databázi DNA vyšla najevo shoda s Janem S. Ten byl již v minulosti za znásilnění odsouzen.

Podle znalců trpí patickou sexuální agresivitou. Experti navrhli ústavní ochrannou léčbu.

Hlavní líčení bylo odročeno, k soudu se nemohla dostavit jedna ze znalkyň, na jejíž osobní účasti obhajoba trvá.