V prvém případě byli pachatelé dva a do domu sedmaosmdesátileté ženy se vloudili pod záminkou vyrovnání plateb za elektřinu.

„Seniorka pozvala ženu a muže romské národnosti do domu, přesněji do kuchyně, kde uvedená žena položila na stůl nějakou smlouvu. Tu vyplnili a seniorka ji podepsala. Následně jí ukázali bankovku v nominální hodnotě pět tisíc korun, kdy však doplatek činil pouze tři tisíce. Z tohoto důvodu chtěli po seniorce vrátit dva tisíce korun," přibližuje postup podvodníků opavský policejní mluvčí René Černohorský.

Nic netušící stará paní poté odešla do ložnice, kde otevřela dřevěnou skříňku, vzala požadované peníze, vrátila se do kuchyně a hotovost položila na stůl, odkud si ji podezřelá Romka vzala. Její kumpán v tu chvíli postával u dveří ložnice. Tam se stařenka po chvíli opět vydala, protože ji žena požádala o rozměnění.

Vrátila se s další dvoutisícovkou a zabrala se s podvodnicí do řeči. Mezi tím muž využil nestřeženého okamžiku, vplížil se do ložnice a ze zmíněné skříňky sebral hotovost 23 tisíc korun. Následně se svou partnerkou rychle odešel neznámo kam a nešťastné důchodkyni po nich zbyla škoda 25 tisíc korun.

Prakticky v tutéž dobu, jen v ulici Střední, se neznámá pachatelka pro změnu vnutila do podkrovního bytu dvaasedmdesátiletého muže. Žena se vydávala za sociální pracovnici a seniorovi tvrdila, že mu přišla nabídnout pomoc a případně nějaké sociální dávky. Nejprve se spolu oba usadili v obýváku. Podezřelá však po chvíli požádala starého muže, aby jí uvařil kávu. Když pak odešel do kuchyně, zlodějka sáhla do číšnického fleku položeného na obývací stěně a vzala z něj 5 tisíc korun.

„Podle popisu se v obou případech nejednalo o tytéž osoby, ale prověřuje se varianta, že spolu mohly souviset a pachatelé mohli být členy organizované skupiny," dodává René Černohorský. Vše se nadále prošetřuje.