Pomocí speciálního softwaru se prý počátkem letošního roku snažili získat přístup k počítačové síti firmy, jež obchodovala s ložisky.

Tím by se mimo jiné dostali k informacím o objednávkách, nákupních a prodejních cenách, nabídkách a poptávkách zákazníků a podobně. Do systému se chtěli nabourat prostřednictvím jejich známého, který ve firmě stále působil.

Právě on měl zajistit nainstalování programu. Žalobce tvrdí, že dvojici by pak už nic nebránilo v tom, aby se z jakéhokoliv internetového prohlížeče dostala k informacím.

Pes na vodítku. Ilustrační snímek.
Dívka v Ostravě venčila psa, vystřelil na ni muž z balkonu

Muži, který měl software spustit, slíbili odměnu dvacet tisíc korun. Stejnou částku by dostával za každý měsíc, když budou mít přístup do firemní databáze. Dotyčný ale vše oznámil zaměstnavateli, který kontaktoval policii.

KE KONKURENCI

Strůjcem plánu měl být muž (41 let), který ve firmě několik let působil. Podle svých slov z ní udělal prosperující společnost.

„Já vyjel do republiky, sháněl zákazníky, jezdil za dodavateli a obstarával peníze,“ vypověděl u soudu muž, který pak senátu líčil, jak se postupně dostával do problémů s dalšími lidmi ze společnosti. Prý mu házeli klacky pod nohy a snažili se jej „vyšachovat“.

Nakonec sám odešel a nastoupil ke konkurenční společnosti, která podnikala ve stejném oboru.

DOKUMENTY

Kvůli neshodám mu ale původní zaměstnavatel údajně odmítl dát dokumenty o ukončení práce, které potřeboval. Podobné potíže měl i druhý obžalovaný, který s ním odešel ke konkurenci. „Pak mě napadla ta idiotština, co jsme udělali,“ řekl muž.

Oslava svátku svatého Martina, který připadá na 11. listopadu, je spojena s upečenou husou a mladým vínem.
Oslava svatého Martina: Podívejte se, kam na husí hody v Ostravě

Nainstalováním programu se údajně chtěli dostat pouze do konkrétní e-mailové schránky. „Chtěl jsem heslo k e-mailu, o kterém jsem byl stoprocentně přesvědčený, že tam ty dokumenty budou. Udělal jsem blbost, které lituji,“ řekl obžalovaný. Hlavní líčení pokračuje ve středu výslechy svědků. Mužům hrozí až pět let vězení.