Na místo proto ihned vyjela policejní hlídka a policejní psovod Jan Rycka se svým služebním psem Brytem. Mladíci se však rozutekli dřív, než je stihli policisté zadržet. Následovala kontrola školy, která potvrdila, že se nic neztratilo, ani že mladíci nic nepoškodili.

„V době šetření se na místo dostavil psovod se svým devítiletým psem Brytem. Ten je speciálně vycvičený na zjištění pachových stop na místě činu. Bryt byl tedy nasazen na průzkum celého areálu a přilehlého terénu,“ popisuje událost tiskový mluvčí opavské policie René Černohorský.

Jak zmínil, po chvíli Bryt vyštěkal osobu, která se schovávala za jednou z budov základní školy. Šestnáctiletému mladíkovi tedy nezbývalo nic jiného, než z úkrytu vylézt.

„Policisté zjistili, že je mladík v celostátním pátrání. Utekl z diagnostického výchovného ústavu s nařízenou ochrannou ústavní výchovou. Ještě téhož večera byl mladík eskortován zpět do ústavu,“ uvedl Černohorský.

Uplynulo sotva 24 hodin a policejní pes Bryt zasahoval podruhé. Tentokrát u vloupání do prodejny na Nákladní ulici v Opavě. Tam neznámý pachatel po rozbití skla dveří vnikl do prodejny textilu, obuvi a hraček, kde ukradl věci za téměř 12 tisíc korun.

Jak řekl Černohorský, Bryt chytil stopu, kterou sledoval od prodejny podél toku řeky Opavy až k mostu na Pekařské ulici v Opavě. „Je zde velký pohyb osob, a tak Bryt pachovou stopu ztratil.

Správnost pachové stopy potvrdil fakt, že zhruba tři sta metrů od prodejny byla na břehu řeky nalezena značně poškozená elektronická pokladna. Avšak bez finančních prostředků,“ podotkl Černohorský a dodal:

„Přestože se pachatele nepodařilo dopadnout, opavští policisté díky psovodovi a Brytovi vědí, kam pachatel z místa odešel.“ Nakonec Černohorský požádal širokou veřejnost o pomoc při pátrání.

„V případě jakéhokoliv poznatku, který by vedl k objasnění záležitosti, prosíme občany, ať volají na tísňovou linku policie,“ uzavřel.