Dvakrát přijela tehdy devětadvacetiletá rodička do Slezské nemocnice, ale dvakrát byla poslána domů. Potřetí už do Kravař musela vyjet sanitka, v níž pak zemřela. Už skoro osm let se řeší, kdo je za její smrt zodpovědný. Lékaři Karel Stašek a Renáta Kupková byli obžalování z toho, že zanedbali péči.

Celá záležitost se vleče a v loňském roce ji opavský okresní soud začal projednávat už počtvrté. V únoru padl rozsudek, podle něhož měla dvojice lékařů zaplatit dvě stě tisíc korun. Proti verdiktu se však odvolala, a proto případ putoval opět do Ostravy.

V minulosti byli Stašek s Kupkovou celkem třikrát zproštěni obžaloby, odvolací senát krajského soudu ovšem toto rozhodnutí třikrát zrušil. Loni dokonce byla provedena výměna senátu a celé věci se ujala nová soudkyně.

Dnes se i za přítomnosti obou lékařů pročítal soudní spis. Nechyběly ani závěry plynoucí ze znaleckých posudků anebo výpovědi svědků.

Chybná diagnóza

Tragédie se stala v říjnu 2008. Petra Hladká byla do nemocnice přivezena v průběhu tzv. šestinedělí po porodu svého druhého dítěte. Nejdříve se s horečkou dostavila na pohotovostní službu. Lékařka provedla běžné interní vyšetření a odeslala ji na gynekologii. Karel Stašek ovšem žádný problém nezjistil a dotyčnou s diagnostikovaným virovým onemocněním poslal domů. Nedošlo přitom k odběru krve či jiného biologického materiálu.

Během středečního líčení padla zmínka také o tom, že nebyl proveden ani ultrazvuk. V noci se však zdravotní potíže prohloubily, Petra Hladká omdlela v koupelně, přidaly se také problémy urologického charakteru a do Opavy společně s manželem Petrem musela vyjet znovu. Tentokrát už ovšem nebyla schopna se sama pohybovat, gynekoložka Renáta Kupková ji poslala na urologii, kde se rovněž nepodařilo odhalit závažnější problém, a proto opět zamířila domů.

V podvečer 19. října 2008 devětadvacetiletou Kravařanku začaly sužovat také dýchací potíže. V sanitce následně matka dvou dětí zemřela. Příčinou byla otrava krve, kterou způsobil těžký zánět dělohy. Ten zapříčinila vzácná bakterie streptokoka.

Non lege artis?

U krajského soudu dnes hned několikrát padly termíny lege artis a non lege artis. Tedy, zda lékaři dbali na správný lékařský postup anebo nikoliv. Znalecký posudek, který vyhotovila Univerzita Palackého, popisoval, že Karel Stašek nezahájil adekvátní léčbu, protože dospěl ke špatné diagnóze.

K posudku bylo poté v průběhu let vypracováno také několik doplňků. Mimo jiné se řešila i možnost, pokud by správná léčba byla zahájena včas, jestli by se povedlo život pacientky zachránit. Na druhou stranu se četly také svědecké výpovědi sester, které druhý přijímaly Petru Hladkou ve špatném stavu, kdy nemohla sama chodit. Na to, že se pacientka nacházela v šestinedělí, v závěrečné řeči upozornila i státní zástupkyně.

„Byla ve druhém týdnu po porodu. Je to období, kdy jsou u rodičky podobné problémy předvídatelné, lékaři však i přesto neplnili své povinnosti. Odvolání by proto mělo být posouzeno jako nedůvodné. Pro obžalované žádám, aby byli uznáni vinným z ublížení na zdraví, byl jim udělen peněžitý trest, zakázána jejich lékařská praxe a uložen trest v dolní hranici trestní sazby," uvedla státní zástupkyně.

Obhájci lékařů ovšem navrhovali, aby jejich klienti byli zproštěni obžaloby anebo aby se případ znovu vrátil k okresnímu soudu. Karel Stašek neměl postupovat non lege artis, nýbrž dospěl ke špatné diagnóze. Podle obhajoby ani jeden z nich neporušil zákonné povinnosti, což je jeden ze znaků trestného činu ublížení na zdraví. Celý případ byl poté odročen.

I když v soudní síni přítomen nebyl, vše nadále sleduje také manžel zemřelé Petr Hladký, který si přeje hlavně jedno. „Táhne se to už skoro osm let. Doufám, že se to konečně vyřeší. Má rodina by chtěla mít klid a definitivně tuhle bolestnou kapitolu uzavřít," řekl naší redakci do telefonu.