Muž za volantem je silně opilý. Tak opilý, že nedokázal pokračovat ve své nebezpečné jízdě.

Není to ještě ani čtyřiadvacet hodin, co jsme přinesli informace o dvou řidičích, kteří se po Opavsku proháněli za volantem s alkoholem v krvi. Dnes tu máme další dva.

Rekordman

V pomyslném žebříčku dávky alkoholu v dechu by se v minulých dnech zcela jistě dostal do čela šestapadesátiletý Opavan. Ten se náležitě posilněn vydal po ulici Olomoucké v Opavě od restaurace Split ve směru do centra autem Renault Mégane, se kterým následně zastavil u okraje vozovky.

Zde byl náhodně kontrolován policejní hlídkou z Obvodního oddělení Policie ČR Opava. V průběhu kontroly bylo zjištěno, že je v silně podnapilém stavu, což prokázala orientační dechová zkouška detekčním digitálním přístrojem Dräger s pozitivním výsledkem a naměřenou hodnotou 3,21 promile alkoholu v jeho dechu.

To znamená v hodnotě, při které většina z nás už není schopna ani vnímat své okolí, natož spolehlivě provádět jakoukoli činnost. Opilec se však dokázal rozjet, a tak mohlo hrozit život nebo zdraví lidí, či způsobit značnou škodu na majetku. Naštěstí dřív, než se něco stalo, sám zastavil.

Ve zkráceném přípravném řízení si tedy po vystřízlivění vyslechl od policistů podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky.

Stejný večer pak policisté z Vítkova obdobně postupovali proti dvaapadesátiletému muži z Budišova nad Budišovkou. Na něj státní policii upozornili strážníci městské policie z tohoto města. Ten se totiž řítil po ulici Nábřeží na babettě.

Když jej strážníci zastavili a podrobili kontrole, zjistili, že nejenže není majitelem řidičáku, ale navíc je pěkně pod parou. Přivolaní policisté pak dechovou zkouškou zjistili, že v jeho dechu je 2,18 promile alkoholu. Také on se po odběru krve dočkal trestního řízení ve věci podezření z trestných činů řízení motorového vozidla bez řidičského oprávnění a ohrožení pod vlivem návykové látky.

Nehod s alkoholem i zadržených opilců za volantem přibývá

Přes všechny hrůzostrašné reklamy a novinové články jsou opilí řidiči za volanty aut běžným jevem. Jen v uplynulém víkendu narazili policisté na Opavsku na čtyři.

I když policisté hlásí, že během roku 2008 na silnicích Opavska došlo k celkově menšímu počtu dopravních nehod, bouraček opilých řidičů i počet těch, které s alkoholem v krvi zastaví na silnicích policisté, stále přibývá. Při pohledu do policejních statistik za rok 2008 zjistíme, že byl oproti roku 2007 nárůst ze 101 na 107 dopravních nehod, kdy alkohol sehrál větší či menší roli.

Během nich přišli o život dva lidé. I to je nárůst, za rok 2007 nezemřel nikdo.

Také počet obviněných řidičů za jízdu po požití alkoholu stoupl, ale přesná čísla zatímnemámekdispozici. Tento nedobrý trend potvrdil také tiskový mluvčí opavské policie René Černohorský: „Nárůst zadržených podnapilých řidičů motorových i nemotorových vozidel má několik důvodů. Hlavním je fakt, že v ulicích je více policistů než dříve.

To jak při běžné hlídkové službě, tak během dopravně bezpečnostních akcí, které se několikrát během roku dělají. Také se policie více zaměřila na takzvané „opilecké“ silnice. To jsou vedlejší a polní cesty mezi obcemi, kterými řidiči přejíždějí například z jedné zábavy na druhou do sousední obce.

Nárůst byl také u cyklistů. Ti občas nemají právní vědomí, že jezdit na kole s alkoholem se nesmí. Zejména v létě je tento jev častý a policisté cyklisty proto kontrolují.“

I vy možná máte ještě v paměti prosincovou nehodu motorkáře v Rybářské ulici, který měl v krvi 1,17 promile alkoholu nebo honičku podnapilé řidičky, která ujížděla před policejním autem v ulicích Opavy. Když ji nakonec zastavili, zamknula se v autě a odmítala otevřít. Z těch letošních třeba případ pětatřicetiletého šoféra z Opavy, který způsobil dopravní nehodu v Uhlířově a z místa srážky ujel. Jeho zadržení se ale povedlo na základě svědecké výpovědi.

To je jen několik připomínek toho, že alkohol za volantem není pro mnohé žádnou překážkou. O nebezpečnosti řízení s alkoholem v krvi se už řeklo a napsalo hodně slov. Jak je ale vidět, ne vždy jsou tato slova účinná. Vždyť jen za uplynulý víkend zadrželi policisté na Opavsku opilcům za volantem další čtyři řidičské průkazy.

Alkohol a lidský organizmus

Vliv alkoholu na lidský organizmus je pro každého rozdílný. V zásadě ale platí, že člověk se nejdříve dostává do stavu veselí, dobré nálady, zmenšuje se u něj pocit sebekontroly, s přibývajícím alkoholem v krvi pak přicházejí stavy snížené motoriky, rozhodování, pomalých reakcí. V tom je největší nebezpečí opilého řidiče.

Člověk se dostává do stavů jakými jsou melancholie, apatie, často i třeba agresivita. Intenzita opilosti je ovlivněna stupněm vrozené tolerance k alkoholu a tím, nakolik je osoba zvyklá pít alkohol. Bude-li pít alkohol pravidelně, tolerance bude stoupat. Pití alkoholu často pokračuje i po začátku opilosti, proto rovněž umírněné pití může v mnoha případech vést k nadměrné konzumaci alkoholu.

Naopak toleranci k alkoholu snižuje únava organismu, hladovění, špatný zdravotní stav, stres a některé léky. Dlouhodobé, nadměrné pití zhoršuje zdraví a snižuje toleranci k alkoholu.