Úskalí, která na ně čekají, demonstruje na případu seniorky Hany, která se na jeho poradnu obrátila s prosbou o pomoc.

Oč šlo? Osamělá žena hledala možnost uplatnění i přivýdělku k důchodu. Při brouzdání po internetu narazila na lukrativní inzertní nabídku práce z domova. Firma nabízela kompletaci, balení a adresování reklamních prospektů s tím, že všechno potřebné zašle na adresu zájemce, a slibovala měsíční výdělek po zapracování až 18 tisíc korun.

Nekladla si žádné požadavky, prostě ideální příležitost pro seniory či maminky na mateřské dovolené.

Seniorka firmu kontaktovala a v odpovědi byla vyzvána k zaslání devíti set korun jako návratné zálohy. Potom už netrpělivě očekávala slíbenou zásilku se smlouvou a materiálem. První zásilka obsahovala jen smlouvu o zprostředkování a podrobný návod na to, jak dále inzerovat stejnou nabídku, na kterou se sama nachytala.

Za každého, kdo by na její inzerát reagoval stejně jako ona, tedy zasláním „návratné zálohy," měla podle smlouvy dostat slíbenou provizi.

Podvedená žena se pokusila se odstoupit od smlouvy, ale firma jí peníze odmítla vrátit. V podobné situaci se neocitla sama, a sdružení proto varuje další možné oběti před podobnými praktikami. V uvedeném případě se firma snaží navodit dojem, že jde o nabídku spolupráce, určenou osobám samostatně výdělečně činným.

Je na zvážení příslušných dozorových orgánů, jestli formulace obchodních podmínek je pro průměrného spotřebitele jasná a srozumitelná. „V opačném případě by se podle našeho názoru mohlo jednat o nekalou obchodní praktiku ve smyslu Zákona o ochraně spotřebitele.

Pokud dozorový orgán zjistí, že paní Hana jednala v postavení spotřebitele, má právo od smlouvy, uzavřené na dálku, v zákonných lhůtách odstoupit. V případě chybějícího poučení o právu na odstoupení je lhůta rok a 14 dnů," radí předsedkyně sdružení Marcela Reichelová.

Současně připomíná starou a prověřenou zásadu nikdy nepřistupovat na podmínku zaslání peněz dopředu, ať už je odůvodněna jakýmkoliv způsobem. Žádný seriózní zaměstnavatel ji nikdy nevznese.