Zbyněk Pospěch, Nemanja Kuzmanovič, Jan Schaffartzik a David Mikula. To je čtveřice dnes už bývalých anebo stále současných hráčů Opavy, která byla obžalována z výtržnictví a ublížení na zdraví.

K incidentu došlo zhruba před rokem a půl po podzimní části druholigové sezony. Fotbalisté měli v centru města takzvanou ukončenou a nad ránem se přesunuli do Safari Baru. Zde se do rozmíšky dostal David Mikula s poškozeným Janem Grygarem.

Došlo však pouze na žďuchance a spoluhráči je dokázali od sebe zavčas roztrhnout. Fotbalisty pak ochranka podniku požádala, aby odešli pryč.

K dalším dvěma konfliktům došlo po jejich odchodu před barem. V jednom z nich figuroval Jan Grygar, jehož měl dle vlastní výpovědi napadnout jeden z hráčů, když ležel na zemi, a způsobit mu zranění nosu, které si vyžádalo desetidenní léčbu.

Druhý incident se měl stát na stejné straně, kde je situován Safari Bar. Zde se do křížku dostal Jan Schaffartzik s Josefem Kurkou, jenž mu údajně kopem zaútočil na koleno. Oba se do sebe zaklesli, spadli na zem, ale nikomu se nic vážného nestalo.

Už při minulém líčení byla vyslechnuta celá řada svědků, mezi nimiž byl i Grygar s Kurkou. Názory na to, kdo potyčky začal se rozcházely. Někteří tvrdili, že iniciátory byli fotbalisté, další tvrdili opak.

Jasno do případu mohly vnést kamerové záznamy. Klíčový prostor v Olomoucké ulici před Safari Barem ovšem snímán nebyl. Jediné video, se kterým se pracovalo, pocházelo z kamery v baru a je na něm vidět konflikt mezi Davidem Mikulou a Janem Grygarem, jenž pomohli uklidnit hráči SFC a podniková ochranka.

Dokazování se v úterý odpoledne podařilo uzavřít. Vzápětí došlo také na závěrečné řeči. Obhájci hráčů SFC zmínili, že v procesním řízení se vyskytla celá řada pochybení. Jeden polemizoval i nad tím, jestli takový případ patří před soud.

„Nelze popsat jeden skutkový děj. Podle výpovědí svědků existuje pět verzí. Události byly líčeny jinak. Dospěl jsem k názoru, že se obžalovaní nedopustili ublížení na zdraví a nebylo prokázáno, že by se dopustili i přečinu výtržnictví," komentoval advokát Jana Schaffartzika, Davida Mikuly a Nemanji Kuzmanoviče.

Podle rozsudku, který zhruba po půlhodině padl, byli obžalovaní shledáni vinnými pouze z výtržnictví a obdrželi peněžité tresty. Zbyněk Pospěch musí zaplatit 25 tisíc korun, u ostatních je částka o pět tisíc nižší. Rozsudek ještě není pravomocný, protože všichni obžalovaní si ponechali lhůtu pro odvolání.

Ostrožná ulice v Opavě. Ilustrační foto.
Skutečná regulace reklamy nebo jen omezování podnikatelů?
Ilustrační foto.
Hlučín se chystá na nová inkluzivní opatření