Trestní senát se zabýval jejich odvoláním proti rozsudku Okresního soudu v Opavě, který je letos v květnu uznal vinným z výtržnictví a vyměřil jim peněžité tresty od dvaceti do pětadvaceti tisíc korun.

Senát po zhruba dvouhodinovém jednání původní verdikt zrušil a případ vrátil opavskému soudu. „Z podnětu obžalovaných se napadený rozsudek zrušuje v celém rozsahu a věc se vrací soudu prvního stupně k dalšímu řízení,“ uvedla předsedkyně senátu.

Odvolací senát rozsudku mimo jiné vytknul procesní vady. Opavský soud se bude muset také lépe vypořádat s námitkami obhajoby, dále je nutné konkrétněji stanovit účast jednotlivých obžalovaných na celé události.

POTYČKA

Fotbalisté se k soudu dostali kvůli barové potyčce z 22. listopadu předloňského roku v Opavě. Den předtím měli v centru města takzvanou ukončenou po podzimní části druholigové sezony. Noční tah zakončlili v Safari Baru.

Uvnitř podniku došlo v ranních hodinách k menšímu incidentu mezi jedním z fotbalistů a hostem. Konflikt ukončil vyhazovač, který aktéry vyvedl na ulici. Ven vyšli i další hráči a hosté. Po chvíli se před barem odehrály drobnější potyčky.

V nepřehledné situaci, kterou nedokázaly ozřejmit ani kamerové záznamy, došlo na strkanice a rány. Podle opavského okresního soudu je sice pravda, že fotbalisté byli vyprovokováni, jejich reakci ale označil za neadekvátní.

Původně obžaloba hovořila také o ublížení na zdraví týkající se zranění jednoho z hostů. Nakonec ale zůstalo jen u výtržnictví. Žalobce s rozsudkem souhlasil, všichni fotbalisté se ale odvolali. Podle jejich verze se sami stali terčem útoku a pouze se bránili, jeden zcela odmítl, že by se do potyčky zapojil.

U odvolacího soudu se k incidentu nevyjádřili a odkázali jen na stanoviska svých obhájců.