Opavský soud uzavřel důkazní řízení, načež mohly být proneseny závěrečné řeči státního zástupce a obhájců. Obžalováni byli celkem čtyři muži – Adam A., Štěpán D., Marek K. a Petr D. Druhý jmenovaný byl v průběhu líčení vyloučen ze společného jednání, protože je souzen v souvislosti s jiným případem a trest v hájecké kauze mu bude určen až dodatečně.
Adam A. si ve věznici s ostrahou bude odpykávat nepodmíněný trest odnětí svobody v délce tří let a šesti měsíců, Marek K. dostal tříletou podmínku se zkušební lhůtou stanovenou na dva roky a šest měsíců. Petr D. pak byl zproštěn obžaloby. Všichni tři se vzdali svého práva na odvolání, případ tak mohl být uzavřen.
Předseda senátu Jiří Urban v závěrečném odůvodnění všem účastníkům líčení vysvětlil, k čemu během oné srpnové noci došlo a proč se senát takto rozhodl.
Napadený narušoval svatební hostinu
Lukáš B. z Dolního Benešova, který měl v minulosti působit jako voják v cizinecké legii, se v ranních hodinách vracel z oslavy narozenin. V podnapilém stavu se připletl na svatební hostinu Adama A., která se konala v restauraci u hájeckého fotbalového hřiště. Následně napadl zdejšího kuchaře, kterého měl udeřit čelem do hlavy.
Vyostřená situace pokračovala venku, kde narušiteli Adam A. nejprve uštědřil ránu do obličeje, a poté přidal kop směřující na hlavu. Poškozený následně upadl na zem do příkopu. Po čase k němu přistoupili další svatebčané Marek K. se Štěpánem D., kteří ho začali kopat.
Lukáš B. utrpěl zranění v oblasti hlavy a také na dalších částech těla. K celému incidentu mělo dojít před čtvrt na tři ráno.
Jak se ocitl v šachtici?
Vážně zraněný napadený byl později téhož dne nalezen v šachtici u nedalekého bunkru hluboké téměř tři a půl metru a musel být vrtulníkem transportován do nemocnice.
Soud se důsledně zabýval otázkou, zda ho tam autem zavezli a následně shodili dolů svatebčané Adam A. s Petrem D., anebo se na dně ocitl vlastní vinou. Někteří svědci včetně jednoho z obžalovaných Marka K. údajně viděli automobil Combi, kterým k bunkru měl být Lukáš B. převezen. To se ovšem potvrdit nepodařilo.
K soudu byl předvolán také vyšetřovatel, jenž účastníkům jednání přiblížil záznamy z průmyslových kamer. Na svatební hostině mělo být přítomno jedno vozidlo zmíněného typu, v němž však znalci nenašli žádné důkazy o tom, že by do něj bylo naloženo tělo poškozeného. Pohyb takového vozidla nebyl nalezen ani na záznamech kamer.
Vzhledem k tomu, že neexistoval důkazní materiál, který by prokázal převezení a následné shození napadeného do šachtice, soud rozhodl ve prospěch obžalovaných. Petr D. byl zproštěn obžaloby a Adam A. souzen pouze v záležitosti výtržnictví a pokusu z těžkého ublížení na zdraví, s čímž souhlasil i státní zástupce.
Poškozený si nic nepamatoval
Svou roli v celé kauze sehrál alkohol. Lukáš B. se na svatební hostině ocitl úplnou náhodou, když šel kolem. Do prostor restaurace vstoupil bosý, narušoval pořádek, a dokonce napadl kuchaře, čímž vyprovokoval následný incident, který měl podstatně horší následky.
Jako svědek byl ovšem pro soud nepoužitelný. „Téměř vůbec nic si nepamatoval. Vzpomínal si akorát, že se s někým požďuchoval a pak doslova uvedl: jako by na mě spadlo nebe," uvedl soudce.
Opilí byli také někteří z obžalovaných. Soud se zabýval otázkou, zda Adam A. Lukáše B. pouze udeřil pěstí anebo i kopl do hlavy. V závislosti na svědectvích dospěl k rozhodnutí, že ano. Konkrétně Adam A. doplatil na to, že se v minulosti dopouštěl trestné činnosti, proto mu byl udělen nepodmíněný trest.
Bezúhonnost naopak pomohla Marku K., který obdržel podmínku. Státní zástupce navrhoval trest při spodní hranici sazby 3 až 10 let. „Kdyby bylo prokázáno, že poškozený byl k bunkru převezen a následně shozen do šachtice, bylo by uvažováno o vyšším trestu," uvedl v odůvodnění soudce Jiří Urban.
Lukáš B. následky zranění léčí ještě v současnosti.