Ke konfliktu mezi partnery romského původu došlo během loňského července v opavské části Kateřinky. Obžalovaný, který byl závislý na pervitinu, žil s přítelkyní ve společné domácnosti v Ostravě. Postupem času však mezi nimi docházelo k hádkám, jež vyústily v odchod ženy za přítelem do Opavy.

To její předchozí druh neunesl, přes sociální sítě vyhrožoval zabitím, a dokonce se pokusil o sebevraždu.

Později se rozhodl vyrazit směr Opava, aby si s ní promluvil. Žena ho však odmítla. Muž se vrátil do Ostravy, ale druhý den opět zamířil do Opavy. Bývalou partnerku uviděl s jejím malým synem v momentu, kdy přecházela přes přechod pro chodce v Ratibořské ulici před supermarketem Albert.

Chytil ji za vlasy a vytáhl nádobu s kyselinou, která nakonec skončila na hrudníku a zádech napadené. Ta následně pospíchala do nedalekého baru Buly, kde se chtěla od tekutiny opláchnout na toaletách. Bývalý druh však jí byl v patách a na záchodech došlo k dalšímu konfliktu.

Útočník vzal do rukou kuchyňský nůž s čepelí dlouhou zhruba patnáct centimetrů a poškozenou pořezal v obličeji. Potom odešel z baru pryč a vrátil se do Ostravy, kde ho v místě bydliště zadržela policie.

Při hlavním líčení obžalovaný tvrdil, že nic z toho, co udělal, nebylo úmyslné. Kyselinu chtěl údajně vypít a obsah nádoby se na ženu vylil při vzájemném přetahování. Potom se hodlal zabít nožem, a když se mu v tom bývalá družka pokusila zabránit, nechtěně ji způsobil řeznou ránu v obličeji.

V tomto týdnu vypovídali další svědci a nakonec padl i rozsudek. Verzi pachatele ovšem soud neuvěřil. Proti tomu totiž hovořila výpověď policejní komisařky a také soudního znalce, kteří tvrdili, že především útok nožem byl veden aktivně, což dokazuje i hloubka rány.

Při předchozím líčení u Okresního soudu v Opavě vypovídala i napadená, a to jako svědek. Tvrdila totiž, že je stále družkou obžalovaného, se kterým chce žít po jeho propuštění na svobodu, a nepřipojila se k trestnímu řízení.

Musela však vysvětlit rozdíl ve výpovědích. Den po napadení policii řekla, že jí muž vyhrožoval smrtí, polil ji kyselinou a cílený byl i útok nožem. V srpnu ovšem vypovídala znovu a ztotožnila se s verzí pachatele. Ke zraněním podle ní došlo, když se mu snažila zabránit v sebevraždě.

Soud bral v potaz první výpověď a zohlednil skutečnost, že mezi partnery je citové pouto. Pachatel sice v minulosti několikrát překročil zákon, avšak nikdy ne za násilnosti, nýbrž majetkovou trestnou činnost.

Tribunál mu udělil čtyřletý nepodmíněný trest ve věznici s ostrahou, kvůli závislosti na pervitinu navíc musí podstupovat ambulantní ochrannou léčbu. Rozhodnutí ještě není pravomocné. Obžalovaný se hodlá proti verdiktu odvolat.