VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Soud zprostil Milana Koláře obžaloby

Poměrně rychlý průběh mělo líčení s bývalým jednatelem a manažerem HK Opava Milanem Kolářem u opavského okresního soudu.

14.12.2017 2
SDÍLEJ:

Milan KolářFoto: DENÍK / Petr Widenka

Dotyčný čelil obžalobě ze strany Tomáše Drastíka, což je ekonom a synovec Aloise Hadamczika.

Milan Kolář měl totiž zpronevěřit 200 tisíc korun, které mu byly poskytnuty ze zdrojů známého podnikatele a bývalého hokejového trenéra české reprezentace původem z Kravař. K předání peněz mělo dojít v září 2014, nedlouho před komunálními volbami.

Obžalovaný měl finance použít na předvolební kampaň ANO. V účetnictví tohoto politického hnutí však tato částka nefiguruje.

U soudu svědčil i náměstek primátora

Jako poslední svědek u soudu v Opavě vypovídal současný náměstek opavského primátora Martin Víteček (momentálně STAN), který se nedlouho před volbami 2014 stal lídrem kandidátky ANO ve městě a fungoval také coby předseda oblastní a místní organizace.

Mimo jiné vypovídal o tom, jakým způsobem probíhal sponzoring předvolební kampaně ANO. Získané částky se měly posílat na účet hnutí, přičemž jeho centrální složka z této sumy získala 10 procent, krajská pak stejný díl a 80% zamířilo do opavské buňky.

Za hotovost se pak spíše nakupovaly konkrétní věci, které nepodléhaly dělení. Martin Víteček se podle vlastních slov s Aloisem Hadamczikem společně i s Milanem Kolářem sešel a všichni diskutovali o tom, jak ANO hodlá hokej v Opavě podporovat.

U předání peněz ovšem přítomen nebyl a ani se nestal svědkem toho, že by se při jednání peníze řešily. O Hadamczikově zájmu finančně podporovat ANO se dozvěděl až později skrze své stranické kolegy, avšak hnutí tuto spolupráci zamítlo.

Podle soudce peníze prokazatelně převzal

Po závěrečných řečích soudce Petr Polák ohlásil krátkou pauzu, načež přečetl rozsudek, v němž Milana Koláře zprostil obžaloby.

Na jedné straně řekl, že obžalovaný peníze prokazatelně převzal, na druhou stranu však nelze prokázat, že finance použil pro své vlastní obohacení. Podle něj i když dotčená částka nefigurovala v účetnictví ANO, podpora hnutí probíhala různými způsoby.

Soudce dále uvedl, že Alois Hadamczik prostřednictvím svého ekonoma poskytl peníze na volební kampaň, nebyla podepsána žádná smlouva a celá záležitost zpronevěry se začala řešit s odstupem téměř dvou let.

Rozsudek ještě není pravomocný, všechny strany si totiž ponechaly lhůtu k odvolání.

Milana Koláře rozsudek nepotěšil

Milan Kolář verdiktem soudu nebyl nijak zvlášť nadšen. „Soud mě sice zprostil obžaloby za zpronevěru, ale s verdiktem nejsem spokojený, jelikož podle soudce je prokazatelné, že jsem peníze převzal. K žádnému převzetí ovšem nikdy nedošlo. Nerozumím tomu,“ vysvětloval jeden z opavských zastupitelů, jenž se bránil i tím, že proti Tomáši Drastíkovi letos podal trestní oznámení z křivého obvinění.

„Soudce říkal, že pana Drastíka zprostil obžaloby. Z toho jsem trochu zklamaný.“

Odpovídal rovněž na otázku, zda podle něj bude celá kauza pokračovat: „Neumím na to odpovědět. Myslím si, že už dosáhli toho, co chtěli. Ze své funkce v hokejovém klubu jsem odstoupil. Určitě nejsem sám, kdo podobné starosti s panem Hadamczikem má.“

Peníze poskytl kvůli zimnímu stadionu

Naše redakce ohledně vyjádření oslovila také Aloise Hadamczika, jenž Milana Koláře považuje za jednoho z hrobníků opavského hokeje.

„Rozhodnutí soudu nerozumím, ale respektuji ho. Rozsudek je paradoxní. Pokud je prokazatelné, že Milan Kolář peníze převzal a v účetnictví ANO není záznam o tom, že by je politickému hnutí předal, musel je zpronevěřit. Uvidíme, jestli se odvolá státní zástupce.

Kdyby se tak nestalo, jsme připraveni vznést žalobu k občansko-právnímu soudu,“ komentoval bývalý kouč české hokejové reprezentace, který také popsal, proč peníze tehdy poskytl: „Bylo to z jediného důvodu. Ve volebním programu jako jeden z bodů měli opravu zimního stadionu.

Zavázali se, že stadion opraví. Zdůrazňuji, že to byl jediný důvod, proč jsem peníze na reklamu ANO poskytl a rozhodl se je takto podpořit.

Peníze předal Tomáš Drastík. Členové ANO si nepřáli, abych to byl přímo já, protože jsem příliš známá osoba. Navrhl jsem tedy, že je poskytnu prostřednictvím mého synovce, s čímž neměli problém.“

Objasnil i proč bylo trestní oznámení podáno s odstupem času: „Protože jsme předtím třikrát žádali o vrácení peněz, bez výsledku. Zjistili jsme, že poskytnuté finance v účetnictví ANO nejsou. Byl to přitom krok, který jsem udělal v dobré víře pro opavský hokej.“

Autor: Petr Dušek

14.12.2017 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Ujet od nehody? Dostaneme vás! vzkazuje moravskoslezská policie zbabělým řidičům

Zoufalé ženy dělají zoufalé věci, tak se jmenuje nový film Filipa Renče, ve kterém ztvárnila hlavní roli herečka Klára Issová. Film osobně představila v kině Orion v Hradci nad Moravicí.

Klára Issová představila v Hradci nad Moravicí film o zoufalých ženách

Hygienici: Chřipek i respiračních chorob přibývá

Počet případů akutních respiračních infekcí (ARI) v Moravskoslezském kraji pozvolna narůstá a s tím souvisí i počet osob ošetřených pro akutní respirační infekci na lékařských pohotovostních službách.

V Holasovicích vyroste hráz

Na pravém břehu řeky Opavy postaví Povodí Odry ochrannou hráz v povodí horní Opavy v délce 1497 metrů.

Tři schůzky s vážnou hudbou

/POZVÁNKA/ Kulturní středisko KUPE nabídne v závěru týdne zájemcům tři koncerty českých i světových skladatelů.

Tento týden představíme prvňáčky ZŠ Bohuslavice a ZŠ Píšť

Spolu se začátkem nového školního roku odstartoval ojedinělý projekt Deníku, který má ambice stát se stejně oblíbeným a úspěšným, jako jsou například Miminka - pravidelné série fotografií novorozeňat z českých porodnic.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>