K rozsudku tento týden dospěl případ, který řešil Okresní soud v Opavě. Na lavici obžalovaných usedl muž, jenž se měl letos v Budišově nad Budišovkou pokusit napadnout kolemjdoucího.

Během jednoho letního večera zhruba okolo jedenácté hodiny večer měl jít napadený po jedné z budišovských ulic. Po chvíli k němu zničehonic přiskočil neznámý muž a pokoušel se ho bodnout nožem. Oběť však na poslední chvíli stačila před útočníkem uskočit a neinkasovala tak ránu, která by způsobila vážné ne-li smrtelné zranění.

Svou roli údajně sehrálo i to, že útočník měl políčeno na někoho jiného a v posledním momentu si vše stačil uvědomit. Obžalovaný sice do vyřčení tohoto rozsudku nebyl soudně trestán, v domě, kde žil, se však měl pravidelně dostávat do konfliktů se sousedy.

Jedním z bodů obžaloby tak bylo nebezpečné vyhrožování, v tomto případě však byl muž viny zproštěn. Ve druhé části, týkající se útoku nožem, už ovšem usvědčen byl. Byť dotyčný trval na tom, že nic neudělal, trest nakonec přijal.

Opavský tribunál mu vyměřil tříletou podmínku a byl propuštěn z vazby.

V Budišově nad Budišovkou v letošním roce přitom nešlo o jediný případ, v němž sehrál stěžejní roli nůž. Ten z neděle 16. července měl ovšem podstatně horší konec. Devatenáctiletý mladík zaútočil na svého osmiletého nevlastního bratra, kterého ubodal.

Oběť společně s jeho stejně starou sestrou vychovávali pěstouni, rodiče vraha. Až do onoho osudného červencového odpoledne vše fungovalo bezproblémově. Nad tím, proč mladík zabíjel, stále visí otazník. Momentálně je ve vazbě a čeká, až začne soudní proces.

Za tento závažný trestný čin by mohl vyinkasovat trest mezi patnácti až dvaceti lety odnětí svobody.

Nůž se ve městě stal vražedným předmětem také v dubnu 2010. Tehdy dvaapadesátiletá žena pod vlivem alkoholu a předchozí slovní rozepři zaútočila na svého manžela, kterému zasadila několik bodných ran. I když následně vše řekla sousedovi a na místo byli přivoláni záchranáři, muž těžkým zraněním podlehl.