Krajský soud v Ostravě letos v lednu Taschku za pokus o vraždu poslal na dvanáct let za mříže. Proti rozsudku se odvolal Taschka i státní zástupce. Vrchní soud v Olomouci původní verdikt zrušil a nově Taschkovi vyměřil sedm let ve věznici s ostrahou, což je trest pod spodní hranicí sazby. Ta u pokusu o vraždu činí dvanáct až dvacet let.

V rámci odvolacího řízení senát vyhověl námitkám obžaloby i obhajoby. Nejprve na podnět státního zástupce pokus o vraždu posoudil v takzvané závažnější alternativě.

„Tedy že nešlo jen o rozmysl, ale že se tak stalo i po předchozím uvážení. To je kvalifikovanější forma promyšlení si činu – naplánování si určitého místa, způsobu provedení a podobně," vysvětlil předseda senátu Petr Angyalossy s tím, že na druhé straně soud zvážil mimořádné okolnosti na straně obžalovaného.

STRUKTURA OSOBNOSTI

Taschka trpí duševními problémy. „On má podle znalců určitou specifickou strukturu osobnosti, za kterou nemůže. To ho omezuje ve společenských vztazích, v navazování kontaktů, v chápání interpersonální komunikace," dodal Angyalossy s tím, že znalci u Taschky zjistili Aspergerův syndrom.

„Činu se dopustil hlavně vlivem té své struktury osobnosti. Jde o anomální rysy, které si ale sám nepřivodil. On to má prostě vrozené. Dříve se to neléčilo. Bralo se to prostě tak, že je introvert," uvedl předseda senátu. Soud po zvážení všech okolností mimořádně snížil trest pod spodní hranici sazby.

Taschkovi také nařídil psychiatrickou léčbu ambulantní formou.

STYDĚL SE

Taschka si na dívku myslel od prvního ročníku. „Velmi jsem ji miloval. Zdála se mi krásná, milá a hodná. Chtěl jsem s ní strávit zbytek života a založit s ní rodinu," uvedl u soudu mladík. Přestože se každý den potkávali ve škole, nenašel odvahu k tomu, aby ji přímo oslovil. „Já jsem se před ní styděl," vysvětlil Taschka.

Se spolužačkou si zpočátku psal přes facebook, poté jí posílal e-maily a textové zprávy. Když projevil zájem o bližší vztah, odmítla jej. Nejprve velmi slušně, postupně však musela přidat na důraze. Taschka totiž zvolil formu psychického nátlaku.

ČEKAL NA NI

Vloni v březnu si na Alenu počkal před domem, kde bydlela. Když ho opakovaně odmítla, rozběhl se za ní do vchodu a napadl ji. Mlátil jí hlavou o zeď a zárubně dveří. Podle obžaloby poté vytáhl z bundy třiceticentimetrový nůž a se slovy: „Já tě zabiju," se na ni vrhl. Zasáhl ji do boku. Ránu naštěstí ztlumil kabát, který měla dívka na sobě.

Aleně se podařilo utéct do pokoje, kde ji však Taschka dostihl a snažil se ji znovu bodnout. V té chvíli přiběhl soused, který zaslechl zoufalé volání. Přestože měl vůči drobnému mladíkovi velkou fyzickou převahu, nedokázal mu nůž vzít. Alena nakonec nůž chytila za čepel, vytrhla ho Taschkovi z ruky a utekla.

Proti rozsudku Vrchního soudu v Olomouci již není odvolání.